بیش از چهار هزار دستگاه سنجش اوزان در کردستان آزمون شد

مدیرکل استاندارد کردستان گفت: چهار هزار و ۴۷۷ دستگاه سنجش اوزان سبک و سنگین طی ۹ ماهه امسال در این استان مورد آزمون قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل استاندارد استان کردستان:  ژیلا یزدانی با اشاره به اینکه استاندارد وسایل سنجش و توزین اجباری است، اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تا پایان آذر چهار هزار و ۱۲۴ دستگاه سنجش اوزان سبک در این استان آزمون شد.

وی تعداد دستگاه‌های سنجش اوزان سنگین مورد آزمون شده در استان را هم ۳۵۳ دستگاه اعلام کرد و افزود: یکی از موارد حائز اهمیت  اطمینان از صحت عملکرد وسایل توزین مورد استفاده در واحدهای صنفی، خدماتی، تولیدی و توزیعی است.

مدیرکل استاندارد کردستان با بیان اینکه بعد از تایید عملکرد صحیح دستگاه‌های سنجش اوزان برچسب استاندارد بر روی آنها نصب می شود، اضافه کرد: یک هزار و ۶۳ آزمون مربوط به نازل‌های سوخت مایع و سی ان جی هم طی این مدت در استان انجام شده است.

یزدانی  با اشاره به اینکه مدت اعتبار پروانه استاندارد سه سال است، اضافه کرد: هر زمان که این اعتبار به اتمام برسد با توجه به دامنه فعالیت سالانه و کنترل و نمونه‌برداری‌های انجام شده اقدام به تمدید آن می‌شود.

وی تعداد واحدهای زیرپوشش استاندارد در استان را ۳۷۶ واحد اعلام کرد و اظهار داشت: ۲۶ پروانه کاربرد علامت استاندارد در این مدت ابطال، ۱۸ پروانه تمدید و ۵۵ پروانه هم صادر شده است.

مدیرکل استاندارد کردستان یادآور شد: از ابتدای امسال تا پایان آذرماه گذشته در راستای اجرای طرح طاها (طرح اجرای هماهنگ استاندارد) هشت هزار و ۷۴ مورد بازرسی از واحدهای صنفی استان انجام شده است.

یزدانی  با اشاره به اینکه تعداد بازرسی‌هایی طرح طاها در هشت ماهه امسال شش هزار و ۸۹۹ مورد بوده  است، اضافه کرد: در راستای اجرای این طرح ۶۵ مورد نمونه‌برداری از کالاهای مشمول استاندارد در استان انجام شده است.

وی اضافه کرد: طرح طاها به منظور جلوگیری از تولید و عرضه کالای بی کیفیت و توجه بیشتر مردم به علامت استاندارد و اعتمادسازی و تامین ایمنی سلامت جامعه اجرا می شود.