خلاصه استاندارد صابون رختشویی

 

  • معرفی محصول

صابون رختشویی، صابونی است که از صابونی کردن چربی­ها و روغن­های حیوانی و یا گیاهی با یک قلیای مناسب حاصل می‌شود و می‌تواند حاوی رطوبت و مواد دیگری مانند رنگ، اسانس، مواد محافظ و درخشان کننده‌های نوری باشد.

  • موارد مصرف

صابون رختشویی، در شستشوی انواع لباس­ها استفاده می­گردد.

  • استاندارد مربوطه

استاندارد مرتبط با صابون رختشویی، استاندارد ملی ایران به شماره 23 با عنوان «صابون رختشویی- ویژگی­ها و روش­های آزمون» است. هدف از تدوین این استاندارد تعیین ویژگی­ها، روش­های آزمون، نمونه­برداری، بسته­بندی و نشانه­گذاری صابون رختشویی است.

برخی ویژگی‏های کیفی صابون رختشویی به شرح زیر است:

صابون باید به شکل قالب محکم، دارای سطوح نرم و در رنگ و ترکیب یکنواخت باشد. رنگ صابون در طول مدت نگه­داری در بسته­بندی اولیه و در دمای محیط نباید به طور محسو.س تغییر کند. هنگامی که در آب سرد با سختی 200 قسمت در میلیون (برحسب کربنات کلسیم) حل شود باید قدرت پاک کنندگی خوبی داشته باشد. صابون نباید بوی نامطبوع داشته و در زمانیکه در آب گرم حل می‌شود باید دارای بوی مطبوع باشد. چنانچه صابون طبق استاندارد ملی شماره 23 مورد آزمون قرار گیرد تمامی سطوح آن باید صاف و بدون شکستگی و ترک خوردگی و خرد شدگی باشد.

ردیف

ویژگی‌های شیمیایی مورد آزمون

1

کل مواد چرب                                         

2

قلیایی آزاد بر حسب NaOH                      

3

پایداری حرارتی

4

مواد نامحلول در اتانول                              

5

مواد نامحلول در آب                                 

6

مواد صابونی نشده                                   

7

کلریدها بر حسب NaCl                           

8

رطوبت و مواد فرار در دمای 105درجه سلسیوس              

9

تیتر مخلوط اسیدهای چرب بر حسب درجه سلسیوس       

  • اهمیت استفاده از صابون رختشویی استاندارد

صابون‌ها از گذشته تا به حال یکی از مهم­ترین مواد مورد استفاده انسان جهت پاک کردن آلودگی‌ها می‌باشد.

در هنگام خرید باید به علامت استاندارد و کد ده رقمی زیر آن توجه نمود. جهت پیگیری اعتبار پروانه کاربرد علامت استاندارد، کد ده رقمی درج شده در زیر آن را می توان به سامانه پیامکی 10001517 ارسال نمود.

سامانه تلفن گویا 1517 رابط بین مردم و اداره کل استاندارد است و مصرف­کنندگان می­توانند شکایات مرتبط با کیفیت فرآورده مشمول استاندارد را از طریق این سامانه تلفنی، ثبت و پیگیری نمایند.