آغاز به فعالیت مجدد توریسم پس از بحران cOVID-۱۹ با کمک استانداردها

مجمع استانداردسازی اسپانیا، به عنوان نماینده اسپانیا در ایزو، دستورالعمل ملی را برای احیای دوباره بخش های مهم پس از یک دوره طولانی تعطیلی، تدوین کرده است.

مجمع استانداردسازی اسپانیا با همکاری مؤسسه کیفیت گردشگری اسپانیا (ICTE)، مجموعه ای از ویژگیهای ملی را منتشر کرده است که دستورالعمل و راهنمایی های مربوط به COVID-19 را ارائه می دهد.

از آنجا که میلیون ها اسپانیایی و جهانگرد خارجی سرانجام از محدودیتهای مربوط به ویروس کرونا خارج خواهند شد، به دنبال استراحت و رهایی از تنشهایی هستند که در زمان محدودیت بر آنها وارد شده است. بار دیگر گردشگران به سواحل و شهرهای تاریخی اسپانیا سفر خواهند کرد. ویژگیهای جدید UNE 0066، با ارائه دستورالعمل ها و تمهیدات امنیتی، به فعالان حوزه جهانگردی کمک می کند تا ویروس کرونا را تحت کنترل خود درآورند.

دستورالعملهای مذکور در طیف وسیعی از بخش ها و اپراتورها شامل؛ آژانس های مسافرتی و دفاتر گردشگری، رستوران ها، هتل ها و آپارتمان های اجاره ای، حمل و نقل عمومی، موزه ها و امکان میراث فرهنگی کاربرد دارند. این پروژه با توجه به فوریت موضوع و امکان پاسخگویی به موقع، با حمایت وزیر امور جهانگردی اسپانیا بدون گذراندن زمان معمول تدوین، در مدت کوتاهی نهایی شد. مؤسسه کیفیت گردشگری اسپانیا مسئولیت تهیه اسناد و جلب مشارکت ذینفعان را برای تهیه پروتکل هماهنگ واجرایی در سراسر کشور بر عهده گرفت.

وزارت بهداشت اسپانیا با تاکید بر اهمیت تأثیر مشاركت شرکای بخش دولتی و خصوصی، حمایت خود را از ویژگیهای مذکور اعلام كرد. این ویژگیها، استانداردهای گردشگری مجمع استاندارد سازی اسپانیا و فعالیتهای بهداشتی عمومی مرتبط با ساکنان و گردشگران را کامل می کند، از جمله؛ فاصله اجتماعی، رفتارهای پیشگیرانه و پوشیدن ماسک های محافظ. ویژگیهای جدید از موارد ذکر شده نیز فراتر می رود و حوزه هایی نظیر تمیز کردن و ضد عفونی کردن، ارزیابی و کنترل دسترسی ، تجهیزات حمایتی شخصی برای کارکنان، سیستم های پرداخت بدون تماس و رزرو اینترنتی را پوشش می دهد.

در بسیاری از کشورها، یکی از چالش هایی که افراد و مشاغل در مقابله با بیماری همه گیر COVID-19 با آن مواجه اند نبود رویکردی پایداردر مقابله و پیشگیری با این بیماری، حتی در سطح ملی است. اکنون مجمع استاندارد سازی اسپانیا مجموعه ای از دستورالعمل های یکپارچه ای را ارائه کرده که در همه جا قابل اعمال می باشد. این امر نشانگر نقش مهم استانداردها در ایجاد شفافیت و اطمینان است.

کمیته فنی گردشگری و خدمات مرتبط ایزو، به دنبال راه های حمایت از صنعت و پیشگیری از گسترش بیشتر COVID-19 است. این ویژگیها پتانسیل آن را دارد که توسط کمیته فنی ISO / TC 228  به عنوان مرجع مناسبی برای رسیدن به اجماع نظرات بین المللی بیشتر مورد استفاده قرار گیرد.

اسپانیا با بهره گیری از این ویژگیهای جدید امیدوار است  بدون آسیب رساندن به بهداشت و سلامت عمومی در جهت بهبود اقتصاد و کسب در آمد حاصل از تعطیلات لذت بخش گام بردارد. تمامی مشاغل جهانگردی برای حفاظت از کارمندان و مشتریان خود می توانند به صورت رایگان از این ویژگیها بهره مند شوند.

 

منبع: سازمان ایزو

فاطمه مزینانی - دفتر روابط عمومی و امور بین الملل