استاندارد ملی شماره 289 مربوط به رنگ و جلاها

استاندارد ملی شماره 289 مربوط به رنگ و جلاها- پوشرنگ امولسیونی بر پایه رزین پلی وینیل استات نخستین بار در سال 1354 تدوین شده است و تاکنون سه بار مورد تجدید نظر قرار گرفته است.

هدف از تدوین این استاندارد تعیین ویژگی‌ها و روش‌های آزمون پوشرنگ پلاستیک و نیم پلاستیک بر پایه رزین امولسیونی پلی وینیل استات هموپلیمر یا کوپلیمر می‌باشد که هر دو نوع فقط برای استفاده داخلی مناسب می‌باشند. دامنه کاربرد این استاندارد نیز شامل پوشرنگ‌های مورد استفاده برای سطوح گچی، سیمانی و آجری می‌باشد.

ویژگی‌های که پوشرنگ‌ها باید مطابق این استاندارد ملی داشته باشند

وقتی در ظرف محتوی پوشرنگ را باز می‌کنید پوشرنگ باید بدون حباب، پوسته سطحی، کپک، مواد خارجی، مواد حاصل از خوردگی، جداشدگی رنگ و رسوب سخت باشد اگر جدایی یا دو لایه شدن مشاهده شود لایه جدا شده بالایی نباید از پنج درصد کل عمق پوشرنگ موجود در ظرف بیشتر باشد. از دیگر ویژگی‌های پوشرنگ‌ها  می‌توان به قابلیت رقیق کردن پوشرنگ با آب، قابلیت کاربرد پوشرنگ با قلم‌مو، قابلیت کاربرد پوشرنگ با غلطک، رنگ‌آمیزی مجدد و ثبات پوشرنگ در انبار اشاره نمود.

پوشرنگ‌ها  باید در ظروف تمیز و مقاوم به خوردگی نگهداری شوند، همچنین ظروف باید به قدر کافی محکم باشند و به منظور جلوگیری از نشت و آلودگی در حین حمل و نقل و انبارداری آب‌بندی شده باشند.

اطلاعاتی شامل نام و آدرس کامل تولید کننده، نام یا علامت تجاری، کلمه پوشرنگ پلاستیک یا نیمه پلاستیک،  فام پوشرنگ، کلمه مات یا نیمه‌مات یا نیمه‌براق، مشخصات نوبت تولید، دستور مصرف، تاریخ تولید و تاریخ انقضا، حجم یا وزن خالص و عبارت ساخت ایران باید به صورت خوانا و پاک نشدنی بر روی ظرف حاوی پوشرنگ درج شود. درهنگام خرید باید به علامت استاندارد و کد ده رقمی زیر علامت استاندارد نیز توجه نمود. جهت پیگیری اعتبار پروانه کاربرد علامت استاندارد، کد ده رقمی درج شده در زیر علامت استاندارد را می توان به سامانه پیامکی 10001517 ارسال نمود.

همچنین سامانه تلفن گویا 1517 رابط بین مردم و اداره کل استاندارد است و مصرف‌کنندگان می‌توانند شکایات مرتبط با کیفیت فرآورده مشمول استاندارد را از طریق این سامانه تلفنی، ثبت و پیگیری نمایند.