استفاده‌ی بهينه از توانایي‌هاي علمي، شکوفایی صنعت کشور را به همراه دارد

به منظور گسترش همكاري‌هاي علمي، پژوهشي و فنی، تفاهم‌نامه‌ی همکاری بین اداره‌کل استاندارد کردستان و دانشگاه کردستان منعقد شد.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل استاندارد استان کردستان، ژیلا یزدانی مدیرکل استاندارد کردستان هدف از این تفاهم‌نامه را تحقق اهداف و سیاست‌گذاری‌های توسعه‌ای دانست و گفت: برای فراهم‌سازی زمینه‌های نوآوری و شکوفایی هرچه بیشتر صنعت کشور نیازمند عزم مشترک و همکاری صمیمانه مراکز علمی با استاندارد هستیم و استفاده‌ی بهينه از توانایي‌هاي علمي، شکوفایی صنعت کشور را به همراه دارد.

یزدانی افزود: بهره‌گیری از امکانات و توانمندی‌های آموزشی، پژوهشی، فن‌آوری، نوآوری و صنعتی، مشارکت مراکز علمی در تدوین‌های ملی و بین المللی استاندارد و همچنین ارائه‌ی خدمات متقابل آموزشی، پژوهشی، ترویجی، علمی و آزمایشگاهی از دیگر اهداف این تفاهم‌نامه است که انتظار داریم دانشگاه کردستان در این زمینه همراه استاندارد باشد.

وی عنوان کرد: بر اساس این تفاهم‌نامه، استاندارد کردستان زمينه و بستر لازم براي حضور اعضای هیات علمی و كارشناسان واجد شرایط در جلسه‌هاي كميته‌هاي فني متناظر با کمیته‌های فنی سازمان‌های بین‌المللی و كميته‌هاي ملی را ایجاد خواهد کرد و از پتانسيل‌ تخصصي و کارشناسي دانشگاه در فعاليت‌هاي آموزشي، تخصصي و تحقيقاتي در حوزه‌هاي مرتبط با کیفیت، استاندارد و سایر حوزه‌های مرتبط، بر اساس تعرفه‌های مصوب سازمان ملی استاندارد ایران استفاده خواهد کرد.

رحمت صادقی رییس دانشگاه کردستان در راستای عقد تفاهم نامه گفت: دانشگاه کردستان جهت برگزاری دوره‌های آموزشی تدوین استاندارد، کارگاه‌های آشنایی با استاندارد و ارائه دروس اختیاری مرتبط با استاندارد تحت عنوان استانداردسازی برای دبیران تدوین معرفی‌شده به اداره کل استاندارد همکاری‌های لازم را خواهد کرد.

صادقی اظهار داشت: سعی ما بر آن است که ضمن ایجاد تسهيلات لازم براي استفاده كارشناسان استاندارد از امكانات كتابخانه‌اي و تجهيزات فني و آزمايشگاهي اقدامات لازم جهت تبدیل آزمایشگاه‌های دانشگاه به آزمایشگاه همکار استاندارد را انجام دهیم.

وی با اشاره به لحاظ نمودن امتیاز مشارکت اعضای هیئت علمی به تشخیص و صلاحدید هیئت ممیزه دانشگاه، تأکید کرد: در اولويت قراردادن عناوين تحقيقاتي پيشنهادي و مورد نیاز يا توافق‌ شده با اداره‌كل به‌ عنوان موضوع طرح پژوهشي یا موضوعات پايان‌نامه تحصيلات تكميلي مهم است و در این راستا براي نظارت بر طرح‌هاي تحقيقاتي با استاندارد همکاری خواهیم کرد.