اندازه گیری قرار گیری انسان در معرض ۵G

IEC برای اطمینان از ارزیابی صحیح میدانهای الکترومغناطیسی برای آزمایش شبکه و دستگاه 5G، بهترین روش ها را به اشتراک می گذارد.

5G آخرین نسل از فناوری شبکه تلفن همراه است که علاوه بر سرعت دانلود بالاتر از شبکه های 4G فعلی، دارای ظرفیت بیشتری می باشد. این به این معناست که بارگذاری نسخه کیفیت بالای یک فیلم سه ساعته که در حال حاضر با شبکه 4G حدود چند دقیقه طول می کشد، به چند ثانیه کاهش می‌یابد. مهم تر از آن اینترنت 5G، زمینه را برای طیف وسیعی از فناوری ها مانند اینترنت اشیا (IOT)، واقعیت افزوده (AR) و واقعیت مجازی (VR) فراهم می سازد.

آقای Mike Wood، رئیس کمیته فنی 106 IEC که مسئولیت تدوین استاندارد های بین المللی روش های اندازه‌گیری و محاسبه برای ارزیابی قرار گیری انسان در معرض میدان های الکتریکی، مغناطیسی و الکترومغناطیسی را بر عهده دارد،  اظهار کرد:" اینترنت 5G انقلابی در ارتباطات بی سیم ایجاد خواهد کرد و نقش مهمی در جامعه متصل ما در آینده و همچنین در هموارسازی مسیر به سوی اینترنت پیشرفته اشیا خواهد داشت." اعضای کمیته TC 106 متشکل از کارشناسان اپراتور های تلفن همراه، تولید کنندگان تلفن همراه، دانشگاه ها، قانون گذاران و آزمایشگاه ها می باشد.

مزایای بزرگ بالقوه

آقای Wood در گفتگو با e-tech اظهار داشت: " دانستن اهمیت اینترنت 5G و ارتباطات بی سیم در مقیاس جهانی، عاملی است که متخصصان ما را که ساعات زیادی از جمله زمان شخصی قابل توجهی را برای کار بر روی استاندارد سازی بین المللی اختصاص می دهند، سوق می دهد."

در صورت استفاده صحیح، این فناوری نه تنها سرعت بارگیری و بارگذاری را از طریق شبکه تلفن همراه افزایش می دهد بلکه اتصال میلیاردها دستگاه IOT و همچنین کاهش زمان پاسخگویی شبکه را نیز فراهم می کند. این امر طیف گسترده ای از امکانات جدید در رباتیک، سیستم ایمنی خودرو و کاربردهای پزشکی از راه دور مهیا خواهد کرد.

در عمل، اینترنت 5G زمان ذخیره سازی داده در تلفن همراه را قویا کاهش خواهد داد و تجربه بهتری را برای مشتری به ارمغان خواهد آورد. از همه مهمتر آزمایشات انجام شده در سرتاسر جهان، پیشاپیش مزایای گسترده احتمالی کاربردهای صنعتی و پزشکی آن را خاطرنشان کرده است. در اوایل سال جاری رسانه های چینی از کمک اینترنت 5G به جراحی مغز از راه دور یک بیمار توسط دست های رباتیکی که 3000 کیلومتر با جراح فاصله داشت، خبر دادند. عملیات جراحی از راه دور با استفاده از دست های رباتیکی به دلیل تاخیر در شبکه های معمولی 4G غیرممکن بود.

آزمایش های میدانی 5G به خوبی در حال انجام است و امسال تعدادی از اپراتورها، شبکه راه اندازی خواهند کرد. 5G که در ابتدا توسط 4G پشتیبانی می شود، به عنوان ستون ارتباطات مورد نیاز برای رشد روزافزون داده ها و اتصال، اعم از میلیارد ها دستگاه متصل IoT، اتومبیل های خودران و شهرهای هوشمند استفاده خواهد شد. یقینا ایمنی انسان و انطباق دستگاه ضروری است که IEC در این حیطه تبحر دارد. TC 106 اخیرا با انتشار گزارش جدید فنی IEC در مورد ارزیابی قرار گرفتن انسان در معرض میدان های فرکانس رادیویی در جوار ایستگاه های پایه، نقش کلیدی را ایفا می‌کند. این گزارش به دنبال انتشار استاندارد جدید (IEC 62232) در سال 2017، منتشر شد.

اطلاعات دقیق لازمه ایمنی است

IEC 62232 روش هایی برای تعیین قدرت میدان فرکانس رادیویی در نزدیکی ایستگاه های پایه ارتباط رادیویی با هدف ارزیابی در معرض قرار گرفتن انسان ارائه می دهد. این استاندارد فرکانس mmWave را برای شبکه های 5G مورد استفاده قرار می دهد. TC 106 همچنین سه گروه کاری مشترک با IEEE ایجاد کرده است تا استانداردهای بین المللی را برای آزمایش دستگاه 5G در آینده نزدیک تدوین کند:

  • JWG 11 روش های محاسباتی برای ارزیابی چگالی توان در مجاورت سر و بدن را مورد مطالعه قرار می‌دهد. هدف آن، تدوین یک استاندارد دوگانه IEC/IEEE برای محاسبه چگالی توان ناشی از دستگاه های ارتباطی بی سیم است که در محدوده 6 الی 300 گیگا هرتز کار می‌کنند.
  • 12 JWG روش های اندازه گیری برای ارزیابی چگالی توان در مجاورت سر و بدن را مد نظر قرار می دهد.
  • JWG 13 در حال کار بر روی استاندارد دوگانه IEC / IEEE برای روشهای اندازه گیری، جهت تعیین میزان جذب مخصوص است که میزان جذب انرژی توسط بدن انسان را زمانی که بدن در معرض میدان الکترومغناطیسی فرکانس رادیویی قرار می گیرد، محاسبه می کند. (محدود فرکانس 4 الی 10 گیگاهرتز)

گزارش فنی 2019 هر دو ایستگاه های پایه 5G و سلول‌های کوچک را در بر می گیرد و با به تصویر کشیدن روش‌های آزمون و مثال های کار شده در سایت های آزمایشی 5G، منبع حیاتی را برای اپراتورهای شبکه بهره مند از 5G ، فراهم می کند. این گزارش به ذینفعان - از جمله مدیران تأسیسات ، صاحبان ساختمان و دولت ها و جوامع محلی - کمک می کند تا اطمینان حاصل کنند که شبکه ها و ایستگاه های پایه خود را به درستی آزمایش می کنند. این گزارش روش های جدید آزمایش 5G را نشان می دهد، ثبات و دقت جهانی را برای آزمایش ایستگاه پایه و سلول‌های کوچک بهبود و اجرای ارزیابی های ایمنی سایت RF را از طریق مثال های کار شده تسهیل می بخشد.

در حالیکه 5G به سرعت در حال پیشرفت است و شبکه ها گسترش می‌یابند، آزمایش ایستگاه های پایه برای اطمینان از ایمنی و انطباق آن ها با استاندارد های قرار گیری در معرض فرکانس های رادیویی (RF) برای کاربران، قانون گذاران و جامعه امری ضروری است.

ترجمه:  میلاد صادق نژادی - دفتر روابط عمومی و ارتباطات بین‌الملل

منبع: IEC e-tech - 2019