اهمیت استاندارد بودن کالا و خدمات به مردم اطلاع‌رسانی شود

بهمن مرادنیا استاندار کردستان بر لزوم رعایت استاندارد در تولید محصولات مختلف تاکید کرد و گفت: باید مردم به اهمیت استاندارد بودن کالا و خدمات پی‌ببرند و این مهم جز با همکاری رسانه‌ها و اطلاع‌رسانی در این زمینه میسر نیست.

به گزارش روابط عمومی اداره کل استان کردستان، مرادنیا در یازدهمن جلسه شورای استاندارد کردستان اظهار داشت: باید شهروندان به این حساسیت برسند که استفاده از کالای غیراستاندارد به ضرر آنها است و رسانه‌ها نقش مهمی در ایجاد این حساسیت دارند.

وی با بیان اینکه توجه مردم به استفاده از تجهیزات استاندارد در شهربازی و انواع کالا ضروری است، اضافه کرد: هرچقدر محدودیت و نظارت بر تولید محصولات برای رعایت استاندارد داشته باشیم، تا خود مردم تفاوت بین کالاهای استاندارد و غیراستاندارد را متوجه نشوند، به هدف خود دست نخواهیم یافت.

استاندار کردستان خواستار استفاده از تجهیزات استاندارد شده در شهربازی‌ها و ایجاد اعتماد در بین مردم شد و افزود: اداره کل استاندارد و دستگاه‌های مسوول باید زمینه‌ را فراهم کنند که مردم از کیفیت کالا اطمینان داشته باشند و با متخلفان هم برخورد شود.

مرادنیا با بیان اینکه باید با تولید کنندگانی که استاندارد را رعایت نمی‌کنند به صورت گام به گام برخورد کرد، اضافه کرد: با تخلفاتی که به ضرر منافع عمومی بوده و برای سلامت جان مردم خطرناک است، باید برخورد شود، چراکه اولویت ما حفظ سلامت شهروندان است.

وی خواستار توجه دستگاه‌های دولتی و راه و شهرسازی در زمینه استفاده از آسانسور استاندارد هنگام ساخت واحدهای مسکونی به ویژه مسکن مهر شد و گفت: جایگاه‌های سی ان جی که استاندارد را رعایت نمی‌کنند باید پلمب شوند و هیچ اغماضی نباید در این زمینه صورت گیرد، چراکه در مقابل جان و مال مردم مسوول هستیم.

عدم ارائه خدمات آب و برق و گاز به واحدهای تولیدی فاقد پروانه استاندارد اجباری بعد از اخطار و سرعت در انجام آزمایش کنترل کیفیت کالاهای وارده و صادره در مرز باشماق، از دیگر مواردی بود که استاندار کردستان بر آن تاکید کرد.

ژیلا یزدانی مدیرکل استاندارد کردستان هم گفت: صدور پایان کار ساختمان‌ پس از اخذ گواهینامه ایمنی آسانسور در شهرستان‌های سنندج و سقز و تا حدودی قروه رعایت می‌شود.

یزدانی افزود: گواهی ایمنی آسانسور دارای اعتبار یکساله است و بازرسی ادواری از آسانسورهای نصب شده برای تمدید گواهینامه الزامی است.

وی با بیان اینکه  در سال 98 تعداد 295 و در سال 99 تعداد 73 گواهی آسانسور صادر شده، تأکید کرد: در آسانسورهای دارای تاییدیه استاندارد، پلاک شناسه ملی 10 رقمی نصب شده که با ارسال این شناسه به سامانه پیامکی 10001517 از اعتبار گواهینامه مطلع خواهیم شد، همچنین در  صورت بروز حادثه در آسانسوری که گواهی ایمنی معتبر ندارد شرکتهای بیمه، مسئولیتی برای پرداخت خسارت ندارد.

مدیرکل استاندارد کردستان ضمن تشکر از همکاری های شرکت پخش ملی نفت و شرگت گاز کردستان عنوان کرد: با همکاری شرکت پخش و شرکت گاز از تعداد 52 جایگاه CNG موجود در استان تعداد 23 جایگاه دارای گواهی ایمنی هستند و تا کنون 39 مورد قطع گاز در 27 جایگاه انجام شده است و مراحل استاندارد سازی باقی جایگاهها با رفع نواقص اعلام شده در جریان است.

یزدانی اضافه کرد: با توجه به اینکه یکی از مهمترین رسالت‌های استاندارد ترویج آن و آشنایی شهروندان با اهمیت استاندارد است، شناساندن استاندارد به عموم مردم توسط صدا و سیمای مرکز کردستان می‌تواند کمک بزرگی به تحقق اهداف استاندارد باشد.  لازم به ذکر است صدا و سیمای مرکز کردستان همواره در انعکاس فعالیت‌های این اداره‌کل همراه استاندارد بوده است اما انتظار می رود این همکاری ها بیش از پیش و در جهت ترویج استاندارد سوق یابد.