بازدید مدیرکل استاندارد کردستان از 7 واحدتولیدی استان

مدیرکل استاندارد کردستان از ۶ واحد تولیدی و صنعتی استان کردستان در شهرک صنعتی دهگلان و یک واحدتولیدی در سنندج بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل استاندارد استان کردستان، ژیلا یزدانی مدیرکل استاندارد کردستان به همراه استانداران استان کردستان  و سلیمانیه‌ی اقلیم  کردستان عراق و سایر مقامات دو استان به منظور بررسی مشکلات واحدهای تولیدی و ظرفیت‌‌های آنان، از واحدهای تولیدی " لبن دوش غرب"، " شرکت خرم دشت"، " جاودان ستاره‌ی زیویه"، "لاستیک بارز" ، " زرین بنای پارسیان ،" شرکت لوله گستر غرب" و " خورشید زریوار بادید کرد.

یزدانی هدف از این بازدید را بررسی واحدهای صنعتی، ظرفیت ها و محصولات کردستان از لحاظ کمیت و کیفیت و  همکاری‌های همه جانبه‌ی دو کشور عراق و ایران بیان کرد.

وی با اشاره به بازدید هیات همراه استاندار سلیمانیه عراق از 6 واحد تولیدی در شهرک صنعتی دهگلان اظهار داشت: کارخانه لبن دوش روزانه ۲۵ تن انواع محصولات لبنی تولید می کند و برای ۸۰ نفر به صورت مستقیم اشتغالزایی کرده است، همچنین کارخانه خرم دشت نیز ظرفیت پنج هزار تن رب گوجه فرنگی و ۱۰ هزار تن پوره میوه را در سال دارد.

مدیرکل استاندارد استان کردستان افزود: شرکت جاودان ستاره زیویه نیز با ظرفیت تولید ۲ هزار و ۲۰۰ تن انواع کیک و کلوچه در سال (با برند بوبوتو و سابینا) از واحدهای تولیدی فعال در این استان است، همچنین کارخانه‌ی لاستیک بارز که برای ۷۰۰ نفر شغل ایجاد کرده، زیر مجموعه شستا بوده و روزانه ۱۲ هزار حلقه لاستیک تولید می کند، ضمن اینکه ۲۱ درصد لاستیک رادیال کشور را تامین می کند.

یزدانی افزود: یکی دیگر از واحدهای تولیدی که مورد بازرسی قرار گرفت شرکت زرین بنای پارسیان تولید کننده پروفیل پی وی سی و یو پی وی بود که در سال ۸۶ تاسیس شده و سالانه ۶، ۵ تا ۷ هزار تن پروفیل و روزی یک هزار عدد در و پنجره پی وی سی تولید می کند.

وی گفت: بازدید از شرکت لوله گستر سنندج آخرین برنامه هیات عراقی در شهرک صنعتی دهگلان بود. این واحد در ساخت لوله تک جداره پلی اتیلن ۱۶ تا ۲۵۰ میلیمتری) فعال بوده و ظرفیت اسمی تولید سالانه آن ۵ هزار و ۱۰۰ تن است.

 

مدیرکل استاندارد استان کردستان در بازدید از واحد تولیدی خورشید زریوار تصریح کرد: در سال 1388 شرکت خورشید زریوار سنندج با ظرفیت اسمی 36 هزار بطری در ساعت راه‌اندازی شد که تولید آبمیوه‌های گازدار و نوشیدنی مالت از محصولات این شرکت است.

گفتنی است در این بازدید‌ها چند مورد از مشکلات در صادرات به عراق توسط مدیران مرتبط به مسئولین استان سلیمانیه منعکس شد و قول مساعد برای رفع این مشکل داده شد.