بازرسی از ۷۸۳ تجهیز بازی در کردستان توسط استاندارد

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل استاندارد استان کردستان، منصور لهونیان مدیرکل استاندارد کردستان گفت: در سال جاری تعداد ۷۸۳ تجهیز بازی در ۱۵۸ مکان بازی روباز و سرپوشیده و مهد کودک توسط کارشناسان این اداره‌کل بازرسی شده است.

مدیرکل استاندارد استان کردستان در جمع خبرنگاران، ضمن قدردانی از زحمات خبرنگاران در عرصه اطلاع رسانی و ترویج استاندارد، به عملکرد استاندارد کردستان در شش ماهه اول سال جاری اشاره کرد.

 وی گفت: با توجه به اجباری‌بودن استاندارد تجهیزات تفریحی در شش ماهه اول سال 97تعداد ۷۸۳ تجهیز بازی در ۱۵۸ مکان بازی روباز، سرپوشیده و مهدهای کودک توسط کارشناسان اداره‌کل استاندارد استان کردستان بازرسی شده است.

مدیرکل استاندارد کردستان یادآور شد: در راستای حفظ سلامت کودکان و هم استانی‌ها، این ارگان تعداد ۴۳ اقدام حقوقی را در خصوص شهربازی‌های بدون استاندارد انجام داده است.

لهونیان همچنین  از ۱۲۴ بازرسی شهربازی در مدت یاد شده در استان خبرداد و عنوان کرد: تعداد ۷۰۱ بازرسی از تجهیزات بازی، ۳۴ بازرسی از مهدهای کودک و ۸۲ بازرسی از تجهیزات مهدها توسط بازرسین این ارگان صورت گرفته است.

وی به اجرای استاندارد ملی آسانسورهای برقی در مدت زمان عنوان شده  گریزی زد و  افزود: طی این مدت تعداد ۳۰۰ تایدیه ایمنی آسانسور توسط اداره استاندارد کردستان  و تعداد ۴۵ گواهینامه ادواری توسط شرکت‌های بازرسی صادر شده است که در این راستا و به منظور کنترل بر عملکرد شرکت‌های بازرسی و شرکت‌های نصاب تعداد ۲۴ بازرسی توسط کارشناسان این اداره انجام شده است.

این مقام مسوول به اقداماتی در زمینه بازرسی سطح بازار در قالب طرح طاها اشاره کرد و افزود: تعداد ۳ هزار و ۹۹۲ بازرسی از مراکز عرضه، تعداد ۷۶۱ اخطار اول به اقلام غیراستاندارد، ۲۰ اخطار دوم به اقلام غیراستاندارد و ۸۰ مورد نمونه‌برداری از کالاها در مراکز عرضه در شش ماهه اول سال ۹۷ در استان کردستان صورت گرفته است.

لهونیان در خصوص  نظارت بر مصنوعات طلا در استان عنوان کرد: از تعداد ۵۱ گشت مشترک از ۲۹۶ مرکز صنفی بازرسی شده در استان ۱۶۳ گرم طلای فاقد کد معتبر توسط این اداره کل در مدت یادشده قیچی و کشف است.

وی با بیان اینکه از ۵۳ جایگاه  CNG در استان، تعداد ۳۱ جایگاه بازرسی شده که موفق به دریافت موارد بحرانی شده‌اند، ادامه داد: در  ۱۸ جایگاه بازرسی ادواری و موارد عدم انطباق به جایگاه دار اعلام شده و در حال استانداردسازی هستند.

مدیرکل استاندارد کردستان با اشاره به فعالیت گشت‌های مشترک استاندارد در این استان اعلام کرد: طی ۹۸ گشت مشترک آرد و نان  از ۴۵۱ نانوایی و سیلو در استان بازرسی‌های لازم انجام شده است.

لهونیان در ادامه از تعداد ۱۵۸ مرکز بازرسی شده  توسط ۴۴ گشت مشترک از مصالح ساختمانی استان خبر داد و بیان کرد: تعداد۳۲۶ واحد بازرسی شده توسط ۶۴ گشت توسط سایر گشت‌های نظارتی در استان صورت گرفته است.

وی با اشاره به بازرسی آزمایشگاه‌های تست هیدرواستاتیک به ۲۹ مورد  بازرسی از این آزمایشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: این آزمایشگاه‌ها به منظور کنترل کپسول‌های مربوط به خودروهای گازسوز هستند که تعداد ۲۴ بازرسی در مدت یاد شده از مراکز باز و بست کپسول در سطح استان به عمل آمده است.

وی به عملکرد اداره ارزیابی کیفیت کالاهای صادراتی و وارداتی استاندارد کردستان اشاره کرد و گفت: تعداد ۴۴۱ مورد تعیین ماهیت نمونه‌های صادراتی و وارداتی و ۲ هزارو ۲۷۶  تعین اصالت گواهینامه صادراتی و وارداتی در استان صادر شده است.

لهونیان اذعان کرد: در مدت یادشده از ۴۲۰ نمونه واحدهای تولیدی و درخواستی شامل برق و الکترونیک، بسته‌بندی و سلولزی، خودرو و نیرو محرکه، ساختمانی و معدنی ، شیمیایی و غذایی، مکانیک و فلز شناسی و مهندسی پزشکی  ۴۲۰  مورد آزمایش قرار داده ایم که این تعداد  ۷۱ درصد انطباق با استانداردهای ملی مربوطه را دارند.

وی از ۱۳۶ نمونه گمرکی آزمایش شده در حوزه غذایی و شیمی در استان خبر داد و افزود: این موارد ۹۹ درصد انطباق با استانداردهای ملی مربوطه را داشتند.

مدیرکل استاندارد کردستان در در خصوص اقدامات پروانه استاندارد، بازرسی و نمونه‌برداری از واحدهای استان اظهار کرد: تعداد ۲۳ پروانه صادر شده، ۵ مجوز صادرشده،۴۰ مورد تمدید و رفع تعلیق پروانه، ۴۰ مورد تعلیق پروانه،۶۴۸ بازرسی از واحدهای تولیدی، ۱۲ مورد ابطال پروانه، ۴۷۱ نمونه‌برداری از واحدهای تولیدی  و ۵۵۶ مورد نمونه آزمون در استان از جمله اقدامات این اداره کل در مدت یاد شده  است.

لهونیان با اشاره به  فعالیت‌های اداره تایید صلاحیت استاندارد کردستان در شش ماهه اول امسال بیان کرد: ۳ مورد تمدید گواهی شرکت‌های بازرسی، ۱۲ صدور آزمایشگاه‌های همکار، ۱۴ مورد تمدید آزمایشگاه‌های همکار در استان و ۵۱ مورد بازرسی از آزمایشگاه همکار از جمله این اقدامات است.

وی در پایان بازرسی از ۴۷۲ نازل سوخت، ۳۰۵ باسکول ثابت همکف و یک هزار و ۶۴۰ اوزان سبک را از فعالیت‌های اداره اوزان و اندازه‌شناسی استاندارد در مدت یادشده در استان نام برد. 

در پایان از خبرنگاران فعال در عرصه‌ی ترویج استاندارد با اهدای لوح تقدیر و هدایایی قدردانی شد.