تجدید تفاهم نامه همکاری استاندارد و شورای اسلامی استان کردستان

با حضور مدیرکل استاندارد کردستان و رییس شورای اسلامی استان ، تفاهم نامه همکاری استاندارد و شورای اسلامی استان کردستان تجدید شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل استاندارد استان کردستان، منصور لهونیان مدیرکل استاندارد کردستان هدف از راه اندازی دفتر ارتباط با استاندارد را ترویج، آگاه سازی و آموزش همگانی استاندارد به مردم دانست و اظهار کرد: ارتباط با استاندارد این باور را در مردم تقویت خواهد کرد که رعایت استاندارد و اجرای آن در حفظ سلامت و امنیت آنها بسیار موثر است و این امر برای تولیدکننده و علی الخصوص مصرف کنندگان سودمند است.

منصور لهونیان گفت: این دفتر در 27 دی ماه سال 95 افتتاح شد که خوشبختانه از آن زمان تاکنون همکاری های خوبی از طرف شورای اسلامی استان کردستان بوده و انتظار می رود این همکاری و پشتیبانی ها بیشتر از گذشته شود.

وی افزود: یکی از وظایف مهم استاندارد بازرسی از آسانسورها است که در این زمینه شهرداری های سنندج و سقز در راستای پیشبرد برنامه های استاندارد همکاری خوبی را داشته اند.

مدیرکل استاندارد استان کردستان با اشاره به اینکه یکی دیگر از وظایف شرعی استاندارد جلوگیری از کم فروشی است، تاکید کرد: پایش وسایل توزین از وظایف مهم استاندارد است و بر روی ترازوها پس از انجام آزمون صحت عملکرد، برچسب تاییدیه ی استاندارد نصب می شود.

منصور لهونیان تصریح کرد: هیچ کاسبی اجازه ندارد از ترازوی غیر استاندارد استفاده کند و ما در این زمینه به همکاری هرچه بیشتر اصناف نیازمندیم و انتظار داریم شورای شهرها نیز در این خصوص اطلاع رسانی لازم را داشته باشند و مردم را به رعایت این امر مهم ترغیب کنند.

وی در خصوص مراکز پیک نیک پرکنی و جایگاه های CNG گفت: متاسفانه در این زمینه بیشترین مشکل را با شهرداری ها داشتیم و انتظار داریم که شورای استان به عنوان نماینده ی مردم همکاری لازم را با استاندارد داشته باشد تا از بروز هر نوع خطر احتمالی جلوگیری شود.

مدیرکل استاندارد کردستان همچنین با اشاره به ترویج استاندارد به عنوان مهمترین وظیفه ی استاندارد اظهار داشت: ترویج استاندارد به مردم کمک می کند که حق و حقوق خود را بدانند و با آگاهی از آن بتوانند از مطالبات به بهترین نحو استفاده کنند و این امر در ترویج فرهنگ عمومی استاندارد و آموزش همگانی بسیار مهم است و دستگاه های اجرایی مانند آموزش و پرورش و فرهنگ و ارشاد اسلامی می توانند در این خصوص به کمک استاندارد آمده و اطلاع رسانی های لازم را انجام دهند.

وی با اشاره به رویکرد جدید استاندارد تصریح کرد: در رویکرد جدید استاندارد کنترل کیفیت کالا و خدمات برعهده ی خود مردم است و مردم می توانند از این طریق به رونق تولید کمک کرده باشند.

 مدیرکل استاندارد کردستان در خصوص ارائه بسته حمایتی به پیله وران افزود: این بسته شامل حذف هزینه نمونه برداری کالاهایی است که در قالب پیله وری وارد کشور می شود و هزینه نمونه برداری و آزمون از کالاهایی که توسط پیله وران وارد می شود در قالب طرح طاها توسط سازمان ملی استاندارد انجام می شود.

در ادامه خلیل عزیزی رییس شورای اسلامی استان کردستان گفت: در بخش استاندارد نیاز داریم که مردم را آگاه کنیم و یکی از وظایف ما همین آشنایی مردم با استاندارد است.

عزیزی افزود: شورای اسلامی استان بخشی از استاندارد است و هرچه در زمینه استاندارد بیشتر حرکت کنیم در آینده نه چندان دور پیشرفت چشمگیری در زمینه ی کیفیت، ترویج و فرهنگ استاندارد خواهیم داشت.

وی اظهار داشت: یکی از بزرگترین مشکلات ما در بحث شهربازی این است که شهرداری ها قبل از دریافت تاییدیه پایان کار از استاندارد با پیمانکار مربوطه قرارداد می بندند و به کلیه شهرداریها اعلام خواهد شد که قبل از صدور پایانکار ساختمان حتما تاییدیه ایمنی آسانسور را دریافت نمایند و در این راستا بر خود واجب می دانیم شهرداری هایی را که در این زمینه با استاندارد همکاری لازم داشته اند تشویق کنیم.

رییس شورای اسلامی استان کردستان در پایان قول مساعد داد که در تمامی زمینه ها با استاندارد همکاری های لازم را داشته باشد.

در پایان تجدید تفاهم نامه ی همکاری با امضا مدیرکل استاندارد استان کردستان و رییس شورای اسلامی استان انجام شد.