تشکیل یک کمیته فنی جدید در ایزو: وصل کردن نقطه ها در اقتصاد دورانی

 

Connecting the dots in circular economy: a new ISO technical committee just formed

 

در جامعه "دور ریز" ما، مدل خطی ساخت، استفاده و دورانداختن، در حال تهی کردن منابع سیاره ما و همچنین جیب هایمان است. راه حل یک اقتصاد دورانی است که در آن هیچ چیز هدر نمی رود، بلکه می توان دوباره از آن استفاده یا آنرا تبدیل کرد. در حالیکه استانداردها و نوآوری ها برای این قبیل کارها همچون بازیافت، فراوان هستند، دیدگاه جهانی توافق شده ای در مورد اینکه چگونه سازمان ها می توانند چرخه را تکمیل کنند، وجود ندارد. یک کمیته فنی جدید ایزو در زمینه اقتصاد دورانی تشکیل شده تا بتواند این کار را انجام دهد.

این حقیقت به خوبی شناخته شده که افزایش مصرف گرایی و محصولات یکبار مصرف سیاره ما را خفه کرده و همزمان طاقت آنرا به سرآورده است. پیش از آنکه به روزی برسیم که مقدار پلاستیک در دریاها از ماهی ها بیشتر باشد، باید کاری انجام داد. مطابق اعلام مجمع جهانی اقتصاد، گام برداشتن در جهت اقتصاد دورانی، کلید این مشکل است که با فرصتی تریلیون دلاری و پتانسیل بالای نوآوری، کارآفرینی و رشد اقتصادی همراه است.

کمیته فنی جدید ایزو با هدف توجه به این موضوع تشکیل شده است. کمیته ISO/TC 323، با عنوان اقتصاد دورانی، متشکل از کارشناسانی 65 کشور مختلف است. ایده تشکیل این کمیته از یک سمینار AFNOR شروع شد، جایی که پیشروان اقتصاد از بخش های مختلف، از نیاز برای حرکت از اقتصاد مدل خطی به دورانی گفتند. استاندارد فرانسوی XP X30-901- اقتصاد دورانی- سیستم مدیریت پروژه اقتصاد دورانی- الزامات و دستورالعمل ها که در سال 2018 تدوین شد، این موضوع را دنبال کرد. پاسخ های مثبت به قدری زیاد بودند که باعث تشکیل کمیته بین المللیISO/TC 323 شدند.

این کمیته قصد دارد تا مجموعه بین المللی توافق شده ای از اصول، واژه شناسی، چهارچوبی از آنچه که یک اقتصاد دورانی است را تشکیل داده و استاندارد سیستم مدیریت را تدوین کند. این استاندارد همچنین مدل های کسب و کار جایگزین و روش های اندازه گیری و ارزیابی دورانی را ارائه خواهد داد. همچنین تحت پوشش قراردادن همه حوزه های یک اقتصاد دورانی از جمله تدارکات عمومی، تولید و توزیع و پایان زندگی و حوزه های گسترده تری همچون تغییرات عملکردی در جامعه و ارزیابی برخی از اثرات دورانی بودن یا فهرست بندی از دیگر اهداف این کمیته فنی می باشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر به پرتال ایزو در نشانی www.iso.org مراجعه فرمائید.