تمامی کالاها و خدمات مشمول استاندارد باید مجوز استاندارد داشته باشند

منصور لهونیان مدیرکل استاندارد استان کردستان در اولین جلسه ی کارگروه تخصصی استانداردسازی و ارتقای کیفیت کالا و خدمات که در استانداری استان کردستان تشکیل شد، گفت: بر اساس قانون تقویت و توسعه‌ی نظام استاندارد ایران تمامی کالاها و خدمات مشمول استاندارد باید مجوز استاندارد داشته باشند.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل استاندارد استان کردستان، مدیرکل استاندارد کردستان افزود: هدف از تشکیل این جلسه توجه ویژه به استانداردسازی تجهیزات بازی شهربازی های روباز و سرپوشیده، زمینهای بازی و مهدهای کودک و مدارس است .

 

وی یادآور شد:  بر اساس مصوبات شورای عالی استاندارد تمامی تجهیزات بازی مشمول استاندارد اجباری باید به صورت سالیانه مورد بازرسی قرار گرفته و در صورت منطبق بودن با استانداردهای ملی برای تجهیز مورد نظر گواهینامه ایمنی سالیانه صادر و درصورت عدم انطباق با استانداردهای مربوطه باید اصلاح و استانداردسازی شوند و تمامي تجهيزات تفریحی فعال مشمول استاندارد اجباری مورد استفاده در تمامی شهربازی های روباز و سرپوشیده، زمین‌های بازی، مهدهای کودک بايد داراي مجوز استاندارد معتبر بوده و بهره‌برداري از تجهيزات تفریحی بدون اين مجوز غيرقانوني مي باشد.

 

لهونیان  با اشاره به خدمات شرکتهای بازرسی شهربازی تأکید کرد: بر اساس ماده 18 قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد، سازمان ملی استاندارد ایران می‌تواند به‌منظور ارائه خدمات بازرسی به بخشهای دولتی و غیردولتی  از طریق شرکتهای بازرسی داخلی و خارجی و یا طرق دیگری که با پیشنهاد سازمان به تصویب شورای‌عالی استاندارد می‌رسد، اقدام کند.

 

مدیرکل استاندارد کردستان ضمن ابراز خرسندی از عملکرد اعضای کارگروه عنوان کرد: خوشبختانه این کارگروه یکی از کارگروه‌های قدرتمند بوده و استاندارد که وظیفه‌ی آن در راستای اقتصاد مقاومتی حمایت از حقوق مصرف کنندگان ، تولیدکنندگان داخلی و همچنین کالای داخلی می باشد، رسالت خود را به نحو احسن انجام داده است.

 

وی ضمن تشكر از همکاری ادارات کل بهزیستی و آموزش و پرورش در خصوص استفاده از تجهیزات بازی دارای پروانه کاربرد علامت استاندارد و گواهی ایمنی در مهدهای کودک و مدارس خواستار تداوم همكاري شد.

 

 لهونیان در پایان افزود: همانطور که مستحضرید شعار امسال به حمایت از کالای ایرانی مزین شده است و این امر رسالت سازمان ملی استاندارد را دو چندان کرده و تمامی کالاها و خدمات سطح استان باید توسط این مجموعه کنترل شود که در این راستا به همکاری هر چه بیشتر دستگاه های اجرایی ذیربط در این کارگروه نیازمندیم.