جوابیه رئیس اداره استاندارد سقز

با سلام خدمت شهروندان گرامی

 در خصوص خبری که مبنی بر دریافت وجه در قبال آزمون ترازوهای مورد استفاده در واحدهای صنفی توسط کارشناسان اداره استاندارد منتشر شد موارد زیر را به اطلاع می رسانم:

1- طبق مصوبات مجلس محترم شورای اسلامی در سال 1373 وظیفه نظارت بر صحت عملکرد کلیه وسایل توزین مورد استفاده در دادوستد عمومی جهت احقاق حقوق مصرف کنندگان و پیشگیری از کم فروشی‌های احتمالی بر عهده ادارات استاندارد می‌باشد.

2- مطابق مصوبات اجرایی قانون اوزان و مقیاسها مصوب 04/07/1375 استفاده از وسایل توزین فاقد علامت استاندارد، فاقد برچسب آزمون اولیه و آزمونهای دوره‌ای سالانه، در دادوستد عمومی ممنوع بوده و متخلفین مشمول برخورد قانونی مطابق بند 8 ماده 40 قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد مصوب دی ماه 96 یعنی جزای نقدی و حبس خواهند شد.

3- همانگونه که در قرآن کریم بارها در خصوص "کیل" و "میزان" تاکید شده است، از نظر شرعی نیز استفاده از ترازوهایی با معیار سنجش صحیح و عدم کم فروشی بر هر فرد مسلمانی واجب است.

4- تعرفه در نظر گرفته شده توسط سازمان ملی استاندارد ایران برای آزمون دوره‌ای وسایل سنجش 272500 ریال بوده که در استان کردستان با توجه به شرایط کسب و کار این مبلغ به 135000 ریال کاهش یافته است.

5- در تاریخ 24/09/1397 کتبا به فرمانداری محترم، اداره صنعت معدن و تجارت، نیروی انتظامی و اتاق اصناف شهرستان سقز اطلاع رسانی شده و فرمانداری نیز در تاریخ 04/10/1397 به اداره صنعت معدن تجارت و اتاق اصناف دستور همکاری داده و از طرف اداره صنعت معدن تجارت به اتاق اصناف و از طرف اتاق اصناف نیز به کلیه اتحادیه ها اعلام شده است.

6- کارشناسان شرکت پایش سنجش پالیز غرب به عنوان شرکت بازرسی تاییدصلاحیت شده استاندارد وظیفه انجام این ماموریت را برعهده دارند.

7- این وظیفه هرساله توسط کارشناسان استاندارد در تمامی استانها و در همه شهرستانهای استان کردستان انجام گرفته و سالهای گذشته نیز در شهرستان سقز انجام شده است.

ضمن تشکر از حساسیت کسبه محترم شهرستان جهت پیگیری موضوع خواهشمندیم همکاری لازم را با کارشناسان مزبور انجام داده و در صورت هرگونه شک و شبهه ای به اداره استاندارد مراجعه نمایید.