خلاصه استاندارد روغن کره

1-   معرفی محصول

روغن کره در واقع همان روغن زرد حیوانی بوده که دارای مقدار چربی بیشتری نسبت به کره حیوانی است. روغن کره منحصراً از شیر، خامه یا کره به وسیله روش­های که منجر به حذف کامل آب و مواد جامد غیر چرب می­شود بدست می­آید.

2-   موارد مصرف

روغن کره از قدیم الایام در تهیه غذا مورد مصرف انسان بوده است. همچنین روغن کره در سنت‌های پزشکی کهن به خاطر خواص منحصر به فرد آن، در برخی از ترکیب‌های دارویی مورد استفاده بوده است.

3-   استاندارد مربوط

استاندارد مرتبط با روغن کره، استاندارد ملی ایران به شماره 1254 با عنوان «روغن­ها و چربی­های خوراکی- روغن کره» است. هدف از تدوین این استاندارد تعیین ویژگی­های فیزیکی و شیمیایی، بسته­بندی و نشانه­گذاری روغن کره است.

ویژگی‏های کیفی روغن کره و اهمیت هر کدام از آن­ها در جدول زیر آمده است.

جدول 1- ویژگی‎های کیفی روغن کره

ویژگی

اهمیت

مزه و بو

طعم و بوی غیرطبیعی ممکن است در اثر اکسیداسیون چربی و فاسد شدن محصول اتفاق بیفتد

بافت

بافت این فرآورده به نسبت اسیدهای چرب اشباع و غیراشباع وابسته است.

آب

آب زیاد باعث تسریع فرآیند بدطعمی و بدبویی در روغن کره می­شود

چربی

اندازه­گیری درصد چربی شاخصی در تعیین تقلب و کم­فروشی است

اسیدیته

بالا رفتن اسیدیته در اثر اکسیداسیون چربی اتفاق می­افتد و طعم و عطر محصول تغییر می­کند

عدد پراکسید

این شاخص با پیشرفت اکسیداسیون چربی و فاسد شدن محصول افزایش پیدا می­کند

 

 

 

 

 

4-   اهمیت استفاده از روغن کره استاندارد

روغن کره یکی از محصولات پرکاربرد غذایی است که به صورت مستقیم و یا در ترکیب با مواد غذایی دیگر مورد استفاده انسان است. روغن کره به علت زمان ماندگاری بالا و عطر و طعم ویژه­ای که دارد بسیار مورد توجه است.

در هنگام خرید باید به علامت استاندارد بر روی بسته­بندی محصول و کد ده رقمی زیر آن توجه نمود. جهت پیگیری اعتبار پروانه کاربرد علامت استاندارد، کد ده رقمی درج شده در زیر آن را می­توان به سامانه پیامکی 10001517 ارسال نمود.

سامانه تلفن گویا 1517 رابط بین مردم و اداره کل استاندارد است و مصرف­کنندگان می­توانند شکایات مرتبط با کیفیت فرآورده مشمول استاندارد را از طریق این سامانه تلفنی، ثبت و پیگیری نمایند.