خلاصه استاندارد زیتون پرورده

-   معرفی محصول

زیتون پرورده فرآورده­ای است که از زیتون بدون هسته فرآوری شده، مغز گردو، آب انار و یا رب انار به همراه سیرتازه و مواد اختیاری شامل سرکه، روغن زیتون، نمک خوراکی، سبزی­های معطر و انواع ادویه شامل گلپر تهیه شده و فرآیند حرارتی مناسب را طی کرده باشد.

2-   موارد مصرف

زیتون پرورده سرشار از آنتی­اکسیدان است. مواد مغذی و آنتی­اکسیدان­های موجود در زیتون، از اکسیداسیون جلوگیری نموده و می­توانند مانع نارسایی قلبی و سکته­های قلبی شوند. همچنین چربی­های مفید موجود در زیتون به کاهش فشار خون بالا کمک می­کنند که این خاصیت به دلیل وجود اسید اولئیک موجود در روغن زیتون است.

3-   استاندارد مربوط

استاندارد مرتبط با زیتون پرورده، استاندارد ملی ایران به شماره 8692 با عنوان « زیتون پرورده- ویژگی‌ها و روش­های آزمون» است. هدف از تدوین این استاندارد تعیین ویژگی­های فیزیکی و شیمیایی، میکروبیولوژیکی، بسته­بندی، نشانه­گذاری، نمونه‌برداری و روش‌های آزمون زیتون پرورده است. این استاندارد برای زیتون پرورده بسته­بندی شده تهیه ، تولید و عرضه شده در کشور کاربرد دارد.

ویژگی‏های کیفی زیتون پرورده و اهمیت هر کدام از آن­ها در جدول زیر آمده است.

جدول 1- ویژگی‎های کیفی زیتون پرورده

ویژگی

اهمیت

رنگ

رنگ نشان از کیفیت و تازگی زیتون است که باید در تمام محصول یکنواخت باشد

بافت ظاهری

بیانگر تازه بودن زیتون مورد استفاده در محصول است.

مزه و بو

طعم و بوی غیرطبیعی ممکن است در اثر اکسیداسیون چربی و فاسد شدن محصول اتفاق بیفتد

نمک

شوری بیش از حد محصول می­تواند منجر به بیماری قلبی عروقی از جمله فشار خون بالا شود

پراکسید

این شاخص با پیشرفت اکسیداسیون چربی و فاسد شدن محصول افزایش پیدا می­کند

آلوده­کننده­های فلزی

بالا بودن میزان سرب و قلع می­تواند باعث ایجاد ناراحتی­های گوارشی، بالا رفتن فشارخون، آسیب به کلیه­ها و سیستم اعصاب مرکزی شود.

 

 

 

4-   اهمیت استفاده از زیتون پرورده استاندارد

زیتون پرورده استاندارد یکی از محصولات پرکاربرد غذایی است که به صورت مستقیم مورد استفاده قرار می­گیرد. بسته­بندی زیتون پرورده باید در ظروف تمیز، غیر قابل­نفوذ فلزی یا شیشه­ای و یا پلیمری که از جنس مواد مناسب برای تماس با مواد غذایی برای مصرف تهیه  شده و قابلیت تحمل فرآیند حرارتی را بر اساس تایید مراجع قانونی و ذیصلاح کشور داشته باشد، بسته­بندی شود. بسته­بندی فرآورده در ظروف شیشه­ای باید به نحوی باشد که از نور دور نگه­داشته شود.   

در هنگام خرید باید به علامت استاندارد بر روی بسته­بندی محصول و کد ده رقمی زیر آن توجه نمود. جهت پیگیری اعتبار پروانه کاربرد علامت استاندارد، کد ده رقمی درج شده در زیر علامت را می­توان به سامانه پیامکی 10001517 ارسال نمود.

سامانه تلفن گویا 1517 رابط بین مردم و اداره کل استاندارد است و مصرف­کنندگان می­توانند شکایات مرتبط با کیفیت فرآورده مشمول استاندارد را از طریق این سامانه تلفنی، ثبت و پیگیری نمایند.