خلاصه استاندارد سیمان
  • معرفی محصول

سیمان یک چسباننده هیدرولیکی است، به عبارتی یک ماده غیرآلی پودری است که هنگام مخلوط شدن با آب خمیری را تشکیل می­دهد که طی واکنش­ها و فرآیندهای هیدراته شدن گیرش می­یابد و بعد از سخت شدن، مقاومت و پایداری خود را در برابر آب حفظ می­کند.

  • موارد مصرف

سیمان در بتن کاربرد دارد و وظیفه آن صرفاً چسباندن دانه­ها به یکدیگر است، سیمان­ها دارای ریشه آهکی می­باشند. ماده اولیه تولید سیمان و مواد تشکیل­دهنده آن­ها آهک و ماده اولیه اصلی سنگ آهک است. سیمان ترکیبی از اکسید کلسیم (آهک) با سایر اکسیدها می­باشد که میل ترکیب با آب داشته و در مجاورت هوا و در زیر آب به مرور سخت می­گردد و دارای مقاومت می­شود.

  • استاندارد مربوط

استاندارد مرتبط با سیمان، استاندارد ملی ایران به شماره 1-17518 با عنوان " سیمان – ویژگی­ها" است. هدف تدوین این استاندارد، تعیین ترکیبات، ویژگی‏ها، و انطباق انواع سیمان معمول (رایج) مورد مصرف در ساخت­و­ساز است.

این استاندارد برای تولیدکنندگان، مشاوران، پیمانکاران، سازندگان و دانشجویان قابل استفاده است.

ویژگی‏های سیمان و اهمیت هر کدام از آن­ها در جدول زیر آمده است.

جدول 1- ویژگی‎های سیمان

ویژگی

اهمیت

انبارکردن سیمان

با انبارکردن سیمان ‌در شرایط نامناسب، مقاومت و دوام موردنظر حاصل نمی­گردد. انبارکردن سیمان برای طولانی­مدت باید در فضای دور از رطوبت و نم باشد.

مقاومت سیمان

توانايي حمل بار را نشان مي­دهد. مقاومت مکانیکی ملات سیمان سخت شده از لحاظ کاربرد سازه­ای موردنیاز می­باشد.

زمان گیرش

كليه عمليات انتقال، پمپ، در قالب ريختن و احتمالاً پرداخت سطحي بتن فقط در اين بازه زماني ممكن است.

تعیین انبساط

به منظور تعیین سلامت سیمان دارای اهمیت می­باشد. سلامت سیمان به توانایی خمیر سیمان سخت شده برای حفظ حجم خود پس از گیرش گفته می‌شود

تعیین نرمی

سیمان باید نرم و ریز باشد. احساس زبری در سیمان نشان­دهنده ناخالصی سیمان است که معمولا با درصدی از شن همراه است.

 

  • اهمیت استفاده از سیمان استاندارد

سیمان از خاصیت چسباننده خوبی برخوردار است، و بیشتر به دلیل مقاومت بالا در برابر آب کاربرد دارد. از سیمان برای ایجاد یک پیوند قوی بین آجرها، سنگ‌ها در سازه بنایی استفاده می‌شود. عدم استفاده از سیمان استاندارد می‏تواند سبب کاهش کارآیی بتن تازه و افت مقاومت و دوام بتن سخت شده شود. این مسئله می­تواند به نوبه خود منجر به آسیب‏پذیری بیش‏تر سازه‏ها در برابر زلزله و کاهش عمر مفید سازه‏های بتنی گردد. در هنگام خرید باید به علامت استاندارد و کد ده رقمی زیر آن توجه نمود. جهت پیگیری اعتبار پروانه کاربرد علامت استاندارد، کد ده رقمی درج شده در زیر علامت را می توان به سامانه پیامکی 10001517 ارسال نمود. سامانه تلفن گویا 1517 رابط بین مردم و اداره کل استاندارد است و مصرف کنندگان می­توانند شکایات مرتبط با کیفیت فرآورده مشمول استاندارد را از طریق این سامانه تلفنی، ثبت و پیگیری نمایند.

تهیه و تنظیم: سامان خانی کارشناس نظارت بر اجرای استاندارد کردستان