خلاصه استاندارد فرآورده رب گوجه¬فرنگی

استاندارد ملی شماره 761 در مورد فرآورده کنسرو رب گوجه­فرنگی- ویژگی‌ها و روش­های آزمون نخستین بار در سال 1354 تدوین شده است و تاکنون 7 بار مورد تجدید نظر قرار گرفته است.

هدف از تدوین این استاندارد تعیین ویژگی­ها، نمونه‌برداری، روش­های آزمون، بسته‌بندی و نشانه‌گذاری کنسرو رب گوجه­فرنگی می‌باشد.

رب گوجه­فرنگی فرآورده­ای است كه در داخل سیستم خلاء در ظروف استیل تا رسیدن به غلظت کمینه 25 درجه بریکس بدون احتساب نمک، تغلیظ می­گردد.

در این فرآورده‌ ویژگی­هایی مانند رنگ ظاهری، مزه و بو دارای اهمیت است. رنگ این محصول باید رنگ گوجه­فرنگی قرمز رسیده باشد و همچنین از نظر بو باید عاری از بوی خارجی، ترشیدگی و دارای بوی مخصوص به خود باشد. رب گوجه­فرنگی باید دارای مزه مخصوص به خود و عاری از مزه سوختگی باشد. بافت این محصول نیز باید به صورت یکنواخت و سیال باشد. همچنین وجود عواملی مانند مواد خارجی، حشرات، افزودنی و رنگ در رب گوجه­فرنگی غیر قابل قبول است.  میزان نمک مجاز در این محصول حداکثر 5/1% است. بسته‌بندی این فرآورده‌ باید بدون بادکردگی و نشتی و زنگ زدگی باشد. برای بسته­بندی رب گوجه­فرنگی از ظروف شیشه­ای، فلزی و کیسه­های چند لایه استفاده می­کنند. بر روی بسته‌بندی این محصول باید نام فرآورده و غلظت آن (بر حسب درجه بریکس)، نام و نشانی تولیدکننده و علامت تجاری آن، سری ساخت، شماره پروانه ساخت از وزارت بهداشت، تاریخ تولید و انقضای قابلیت مصرف (به روز، ماه و سال)، درج عبارت (پس از باز نمودن قوطی بهتر است باقیمانده در شیشه ریخته شود و در یخچال نگه­داری شود.)، وزن خالص، درصد نمک و مواد متشکله درج شده باشد.

در هنگام خرید این فرآورده‌ باید به علامت استاندارد و کد ده رقمی زیر آن نیز توجه نمود. جهت پیگیری اعتبار پروانه کاربرد علامت استاندارد، کد ده رقمی درج شده در زیر علامت استاندارد را می‌توان به سامانه پیامکی 10001517 ارسال نمود.

سامانه تلفن گویا 1517 رابط بین مردم و اداره کل استاندارد است و مصرف‌کنندگان می‌توانند شکایات مرتبط با کیفیت فرآورده مشمول استاندارد را از طریق این سامانه تلفنی، ثبت و پیگیری نمایید.

 

روابط عمومی اداره کل استاندارد استان کردستان