خلاصه استاندارد مايعات خنك كننده موتور بر پايه گليكول براي خودروها و موتورها با فعاليت سبك

 

  • معرفی محصول

مایعات خنک کننده موتور بر پایه اتیلن گلیکول یا پروپیلن گلیکول می­باشند، که در سیستم­های خنک کننده خودروها و موتورهای با فعالیت سبک استفاده می­شوند.

 

  • موارد مصرف

مایعات خنک کننده غلیظ موتور با غلظت 40 تا 70 درصد حجمی در آب و مایعات خنک کننده از پیش رقیق شده موتور با غلظت حداقل یا بیشتر از 50 درصد حجمی بدون رقیق­سازی بعدی، دارای کارایی مناسبی برای جلوگیری از انجماد، به جوش آمدن و ایجاد خوردگی در سیستم خنک کننده خودروها و موتورهای با فعالیت سبک می­باشند.

 

  • استاندارد مربوط

استاندارد مرتبط با مايعات خنك كننده موتور، استاندارد ملی ایران به شماره 338 با عنوان" مايعات خنك كننده موتور بر پايه گليكول براي خودروها و موتورها با فعاليت سبك – ویژگی­ها" است. هدف از تدوین این استاندارد، تعیین ویژگی‏های مایعات خنک کننده موتور با فعالیت سبک است. در این استاندارد ویژگی‏های فیزیکی و شیمیایی برای این نوع مایعات به تفکیک ارائه شده است.

این استاندارد برای تولیدکنندگان، مشاوران، سازندگان و دانشجویان قابل استفاده است.

ویژگی‏های مایعات خنک کننده در جدول زیر آمده است.

جدول ویژگی­های مایعات خنک کننده موتور

 

ویژگی­ها

اهمیت

رنگ

رنگ باید مشخص باشد

اثر روی غیر فلزات

باید بدون اثر زیان­آور باشد

 

 

 

  • اهمیت استفاده از مایعات خنک کننده استاندارد

 

عدم استفاده از محصول استاندارد می‏تواند سبب کاهش کارایی سیستم خنک کننده موتور شود. این مسئله می تواند منجر به آسیب‏پذیری بیشتر موتور گردد.

در هنگام خرید باید به علامت استاندارد و کد ده رقمی زیر آن توجه نمود. جهت پیگیری اعتبار پروانه کاربرد علامت استاندارد، کد ده رقمی درج شده در زیر آن را می توان به سامانه پیامکی 10001517 ارسال نمود.

سامانه تلفن گویا 1517 رابط بین مردم و اداره کل استاندارد است و مصرف­کنندگان می­توانند شکایات مرتبط با کیفیت فرآورده مشمول استاندارد را از طریق این سامانه تلفنی، ثبت و پیگیری نمایند.


تهیه و تنظیم متن:آرمین جهان­ نمای کارشناس اداره‌ی نظارت بر اجرای استاندارد