خلاصه استاندارد ملی تایرهای رادیال خودروهای سواری و وانتی سبک

استاندارد ملی شماره 2-1093 مربوط به تایرهای رادیال خودروهای سواری و وانتی سبک نخستین بار در سال 1353 تدوین شده است و تاکنون دوبار مورد تجدیدنظر قرار گرفته است.

هدف از تدوین این استاندارد تعيين ويژگي­ها، روش­های آزمون و نشانه­گذاری تایرهای رادیال خودروهای سواری و وانتی تا وزن خالص حداکثر 4500 کیلوگرم و محدوده بار کوچکتر یا مساوی E  ( معادل حداکثر ده­لایه) است.

تایر یک محصول ساخته شده از مواد لاستیکی، مواد شیمیایی، الیاف فولاد و یا سایر مواد می­باشد که روی رینگ خودرو نصب شده و کشانش وسیله نقلیه را تامین نموده و محتوی سیالاتی از قبیل گاز، هوا یا مایع می­باشد به نحوی که قابلیت تحمل بار را دارا باشد. هر تایر باید طوری طراحی شده باشد تا بتواند روی رینگ منطبق با اندازه خود به راحتی سوار شود. هر تایر باید در دیواره ها و در فاصله بین حداکثر عرض مقطع و طوقه بطور واضح منقش به خطوط و یا اعداد حکاکی شده یا برجسته ای باشد که با خود تایر قالب­گیری شده و حاوی اطلاعات زیر باشد:

1-نشانه­های مندرج در دو طرف دیواره: اندازه تایر و حداکثر فشار باد مجاز

2-نشانه­های مندرج در یک طرف دیواره: نوع الیاف به کار رفته در ساخت منجید در ناحیه دیواره و آج تایر، تعداد واقعی لایه­ها در دیواره و در ناحیه آج اگر متفاوت است، کلمه Radial ، کلمهTubeless  در صورتی که بدون تویی باشد، شاخص سرعت، عبارت مشخص­کننده کشور سازنده تایر، هر تایر باید منقش به نام سازنده یا علامت تجاری یا شماره اختصاصی سازنده باشد و عاری از هر گونه نشانه یا عبارت گمراه­کننده و خلاف واقع باشد، جهت چرخش و سوارکردن تایر در صورت نیاز و طرح آج تایر باشد. بر روی این محصول باید شماره سری ساخت که حداقل در برگیرنده تاریخ هفته و سال میلادی یا شمسی ساخت تایر باشد، درج شود. همچنین مشخصات مربوط به بار و سرعت تایر باید به وضوح و در نزدیکی مشخصات ابعادی و ساختاری آن آورده شود. جهت پیگیری اعتبار پروانه کاربرد علامت استاندارد، کد ده رقمی درج شده در زیر علامت استاندارد را می توان به سامانه پیامکی 10001517 ارسال نمود.

همچنین سامانه تلفن گویا 1517 رابط بین مردم و اداره کل استاندارد است و مصرف­کنندگان می­توانند شکایات مرتبط با کیفیت فرآورده مشمول استاندارد را از طریق این سامانه تلفنی ثبت و پیگیری نمایند.

 

روابط عمومی اداره کل استاندارد استان کردستان