خلاصه استاندارد کاشی سرامیکی

 

1-   معرفی محصول

کاشی­های سرامیکی قطعه نازک ساخته شده از رس و/ یا مواد دیگر است که عموماً به عنوان پوشش کف یا دیوار استفاده می­شوند. کاشی­ها ممکن است به صورت لعاب­دار یا بدون لعاب باشند، طبقه­بندی کاشی­های سرامیکی معمولاً براساس درصد جذب آب و روش شکل­دهی(تولید) می­باشد.

2-   موارد مصرف

کاشی سرامیکی برای تزئینات داخل و خارج ساختمان(بویژه در اماکن مذهبی)، حفظ بهداشت و رطوبت، ضد سایش بودن، مقاومت حرارتی و الکتریکی بالا در آشپزخانه، محیط‌های بهداشتی مانند حمام و دستشویی استفاده می‌شود.

3-   استاندارد مربوط

استاندارد مرتبط با کاشی­های سرامیکی، استاندارد ملی ایران به شماره 25 با عنوان " کاشی­های سرامیکی –ویژگی­ها" است. هدف از تدوین این استاندارد تعیین تعاریف، طبقه­بندی، ویژگی‏ها و نشانه­گذاری کاشی­های سرامیکی می­باشد. این استاندارد برای کاشی­های ساخته شده با فرآیندهایی غیر از شکل­دهی اکسترودی و پرس خشک کاربرد ندارد.

این استاندارد برای تولیدکنندگان، مشاوران، پیمانکاران، سازندگان و دانشجویان قابل استفاده است.

ضوابط اجباری درخصوص ویژگی‏های کاشی­های سرامیکی و نقش هرکدام از آنها در جدول زیر آمده است.

جدول- ویژگی‎های اجباری کاشی سرامیکی

ویژگی

اهمیت

ابعاد و کیفیت سطح

 

سطح کاشی از مهم‌ترین پارامترها در ارزیابی کاشی می‌باشد. ابعاد نامناسب مشکلات زیادی را در زمان کاشی‌کاری به وجود می‌آورد.

جذب آب

 

کاشی‌هایی که آب کمتری را جذب می‌کنند نسبت به لک­پذیری، یخ‌زدگی و مشکلات مشابه مقاوم‌تر هستند.

نیروی شکست و

مدول گسیختگی

کاشی‌های لعاب‌دار که جذب آب آن‌ها پایین‌تر از 5/0 درصد است، استحکام بیشتری در مقابل ترک‌خوردگی خواهند داشت. استحکام در برابر شکست به ضخامت کاشی نیز وابسته است.

مقاومت در برابر شوک حرارتی

ترک‌هایی که بعد از نصب کاشی در برخی از کاشی‌ها به وجود می‌آید معمولاً به دلیل تغییرات دمای محیط رخ می‌دهد

 

4-   اهمیت استفاده از کاشی استاندارد

همان‏طور که پیش از این ذکر شد کاشی­های سرامیکی یکی از پرکاربردترین مصالح در ساختمان­سازی  هستند. کاشی­های سرامیکی به علت مقاومت بالا در برابر رطوبت و فرسایش، عدم تغییر رنگ با گذشت زمان، تنوع در رنگ و جنس، عایق حرارتی بودن و بسیاری ویژگی دیگر مورد توجه هستند..

درهنگام خرید باید به علامت استاندارد و کد ده رقمی زیر آن توجه نمود. جهت پیگیری اعتبار پروانه کاربرد علامت استاندارد، کد ده رقمی درج شده در زیر علامت استاندارد را می­توان به سامانه پیامکی 10001517 ارسال نمود.

سامانه تلفن گویا 1517 رابط بین مردم و اداره کل استاندارد است و مصرف­کنندگان می­توانند شکایات مرتبط با کیفیت فرآورده مشمول استاندارد را از طریق این سامانه تلفنی، ثبت و پیگیری نمایند.

تهیه کننده: سامان خانی کارشناس اداره‌ی نظارت بر اجرای استاندارد