خلاصه استاندارد کنسرو ذرت شیرین

1-   معرفی محصول

فرآورده­ای تهیه شده از دانه­های تمیز و سالم ذرت شیرین در یک محیط مایع می­باشد که در ظروف غیر قابل نفوذ بسته­بندی و تحت فرآیند سترون تجاری قرار می­گیرد.

2-   موارد مصرف

کنسرو ذرت شیرین به دلیل روش پختی که برای آماده کردن آن در فرآیند صنعتی به کار می­رود، سرشار از آنتی­اکسیدان بوده، به گونه­ای که این ویژگی دانه­های ذرت در طی فرآیند تا حدود ۵۳ درصد افزایش پیدا می­کند و علاوه بر آن اسید فولیک موجود در ذرت هم آزاد شده و کنسرو ذرت را به یک غذای مقوی تبدیل می­کند. کنسرو ذرت شیرین را می‌توان به عنوان منبع مفیدی از املاحی مانند پتاسیم، فسفر، آهن و ویتامین‌هایی مانند تیامین در نظر گرفت. این فرآورده همچنین در پخت انواع سوپ، سس ماکارونی، انواع سالاد نیز کاربرد دارد.

3-   استاندارد مربوط

استاندارد مرتبط با کنسرو ذرت شیرین استاندارد ملی ایران به شماره 2789 با عنوان «کنسرو ذرت شیرین- ویژگی‌ها و روش­های آزمون» است. هدف از تدوین این استاندارد تعیین ویژگی­های فیزیکی و شیمیایی، میکروبیولوژیکی، بسته­بندی، نشانه­گذاری، نمونه‌برداری و روش‌های آزمون کنسرو ذرت شیرین است.

ویژگی‏های کیفی کنسرو ذرت شیرین و اهمیت هر کدام از آن­ها در جدول زیر آمده است.

جدول 1- ویژگی‎های کیفی کنسرو ذرت شیرین

ویژگی

اهمیت

رنگ

رنگ نشان از کیفیت و تازگی ذرت اولیه است که باید در تمام محصول یکنواخت باشد. محتویات کنسرو باید عاری از هر گونه قطعات گیاهی، دانه­های لکه­دار یا تغییر رنگ­یافته، دانه­های پوک و پوسته آزاد ذرت و دانه­های ابریشمی باشد.

بافت ظاهری

 

بافت باید به گونه­ای باشد که احساس سفتی بیش از حد در هنگام جویدن ایجاد نگردد که بیانگر تازه بودن ذرت اولیه مورد استفاده در محصول است.

مزه و بو

در صورتی که محصول، بو و مزه غیرطبیعی داشته باشد از مصرف آن بایستی اجتناب گردد.

نمک

شوری بیش از حد محصول روند ابتلا به بیماری قلبی عروقی از جمله فشار خون را بالا خواهد برد.

 

4-   اهمیت استفاده از کنسرو ذرت استاندارد

کنسرو ذرت استاندارد یکی از محصولات پرکاربرد غذایی است که به صورت مستقیم مورد استفاده قرار می­گیرد. مواد مورد مصرف در بسته­بندی نباید به گونه­ای باشد که طعم و بوی نامطلوبی در فرآورده ایجاد کند.

در هنگام خرید باید به علامت استاندارد روی بسته­بندی محصول و کد ده رقمی زیر آن توجه نمود. جهت پیگیری اعتبار پروانه کاربرد علامت استاندارد، کد ده رقمی درج شده در زیر آن را می­توان به سامانه پیامکی 10001517 ارسال نمود.

سامانه تلفن گویا 1517 رابط بین مردم و اداره کل استاندارد است و مصرف­کنندگان می­توانند شکایات مرتبط با کیفیت فرآورده مشمول استاندارد را از طریق این سامانه تلفنی، ثبت و پیگیری نمایند.