دنیای سایبری خود را ایمن نگاه داریم

اینترنت اشیاء بسیاری از صنایع، از کشاورزی، حمل و نقل و انرژی، تا خدمات بهداشتی، تولید و خرده فروشی را تغییر داده‌است.

مانند هر روز ، از خواب بیدار می‌شوید، تلفن هوشمند خود را چک می‌کنید، ایمیل هایتان را می‌خوانید، کیفیت خواب خود را مشاهده می‌کنید، وضعیت آب و هوا را بررسی کرده و پوشش مناسب با آن انتخاب می‌کنید، تنظیمات خانه هوشمند خود را به وسیله یک نرم‌افزار تنظیم می‌کنید، هنگام سوار شدن به خودرو از دستیار شخصی مجازی خود دستور کار روز را درخواست می‌کنید، در قطار اخبار را از طریق تلفن همراه می‌خوانید و پیش از رسیدن به محل کار، قبض ها را پرداخت می‌کنید.

اینترنت اشیاء (IoT)، با میلیاردها دستگاه دارای حسگر و سیستم های مرتبط با آن، به بخشی از زندگی روزمره ما تبدیل شده است. در حقیقت، اتصال به شبکه، به طور فزاینده ای در مرکز زندگی ما قرار دارد.

علاوه بر این، فن آوری در حال پیشرفت هوش مصنوعی (AI) در سیستم ها و محصولات بیشتری گنجانده می‌شود. با استفاده از الگوریتم های تحلیلی، ماشین ها قادر به یادگیری رفتار هوشمندانه (مانند انسان) از مقادیر عظیم داده های جمع آوری شده هستند، که به دست آوردن چنین بینش مفیدی می تواند تجربه کاربر را افزایش دهد.

سیستم‌های هوشمند، شهرها، حمل و نقل و زیرساخت حیاتی انرژی را قوی‌تر و کارآمدتر می‌سازند، در حالی که هم‌سویی فن‌آوری اطلاعات (IT) و فن‌آوری کاربردی (OT)، کارخانه‌های هوشمند را قادر ساخته‌ تا فرایندهای تولید انعطاف‌پذیری ایجاد کنند که می‌توانند به سرعت و با هزینه پایین در برابر تغییرات تقاضا واکنش نشان دهند.

فن‌آوری هوشمند در ساختمان‌ها و خانه‌ها دسترسی و امنیت ساختمان، مدیریت انرژی و داده‌ها، استفاده از آب، نور و دما را در اختیار دارد و به افراد معلول و سالمند استقلال لازم برای انجام فعالیت های روزانه در خانه را می‌دهد.

این موضوع بسیار عالی است، اما فقط در صورتی اجرا می‌شود که امنیت و حریم خصوصی داده‌های جمع آوری شده  نیز همانند امنیت سیستم ها و محصولات، تضمین شود. پرسش‌های دیگری نیز مطرح می‌شوند، مانند این که این داده‌ها در واقع به چه کسی تعلق دارند؟

IEC استانداردهای بسیاری را برای حفاظت از زیرساخت های حیاتی مانند تجهیزات انرژی برق ، تضمین امنیت اتوماسیون صنعتی و مدیریت ریسک برای تجهیزات  و سیستم‌های بهداشتی تدوین کرده است و در زمینه ارزیابی انطباق، از جمله آزمون و طرح‌های صدور گواهینامه جهانی برای تجهیزات الکتروتکنیک و قطعات نیز فعالیت می کند.

در این مقوله، نگاهی داریم به اینکه چگونه استانداردها به امنیت سایبری برخی از این صنایع کمک می‌کنند، به عنوان مثال، چگونه از امنیت و تعامل متقابل زنجیره‌های تامین پیچیده، همزمان با حفظ جنبه‌های عملکردی و ایمنی فن‌آوری‌های کاربردی محافظت می‌شود.

می‌آموزیم که چگونه قابل‌اعتماد بودن، بنیان تدوین استانداردهای بین‌المللی درچارچوب اینترنت اشیاء است  و به عنوان مبنایی برای توسعه سیستم‌ها و معماری‌ خاص اینترنت اشیاء برای استفاده در بخش‌های مختلف عمل می‌کند.

در حال حاضر صنعت هوانوردی اقدامات زیادی را برای تضمین سلامت و امنیت میلیون‌ها مسافر و حفاظت از دارایی‌های اقتصادی در سراسر جهان شامل زیرساخت فرودگاه‌ها، سیستم‌های کنترل ترافیک هوایی و خود هواپیما انجام می‌دهد. علاوه بر بازرسی مسافر، چمدان‌ و بار، چگونگی حفاظت جامع از کل سیستم هوانوردی و همه اجزای آن بر روی زمین و در آسمان  و مهم‌تر از آن امنیت سیستم‌های فن‌آوری اطلاعات و فن‌آوری کاربردی برای مقابله با تهدیدات سایبری نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد.

همزمان با دیجیتال سازی روزافزون خدمات بهداشتی، حجم بزرگی از داده‌های مربوط به بیماران تولید، ذخیره و در سیستم‌های بهداشتی مختلف به اشتراک گذاشته می‌شوند. الگوریتم‌های هوش مصنوعی می‌توانند در شرایط گوناگونی، از جمله تشخیص و درمان شرایط مختلف بهداشتی و جایگزین کردن پزشکان و متخصصان در بخش مراقبتهای ویژه مورد استفاده قرار گیرند. چالش‌های مهمی مانند اخلاق، مقررات، حریم خصوصی و چگونگی تلاش‌های IEC برای استانداردسازی اکوسیستم فعلی هوش مصنوعی و سایر مسائل  مورد بررسی قرار می‌گیرد.

منبع: IEC e-tech

مترجم: آزاده علائی طالقانی