راهی به سوی هوشمندی صنعتی- بخش ۱

جهان در آستانه انقلاب صنعتی چهارم قرار دارد و با جهش‌های بزرگ در فناوری ، تحول اساسی چهره صنعت را در سال‌های پیش رو نوید می‌دهد.

ریک ون ترویزگا، مدیر ارشد اجرایی سازمان استاندارد هلند NEN)) می‌گوید: با داشتن یک پایگاه تولیدی قدرتمند و زیرساخت‌های ICT در کلاس جهانی، هلند آماده ایفای نقش اصلی در صنعت هوشمند است. کافی است به تاثیر غیر قابل کنترل اینترنت اشیاء، امنیت سایبری، زنجیره بلوکی (block chain ) و روباتیک در مدل‌ها و فرآیندهای کسب‌وکار موجود نگاه کنید. انقلاب صنعتی چهارم در برابر چشمان ما آشکار می‌شود. یک پدیده فناورانه جدید که ریشه در دیجیتال سازی دارد و ما را قادر می‌سازد دنیای مجازی جدیدی بسازیم و از طریق آن دنیای فیزیکی را هدایت کنیم. صنعت هوشمند که با دیجیتال‌سازی گسترده و پیوستگی تجهیزات، منابع و سازمان‌ها تعریف شده‌است منجر به روش‌های تولید، مدل‌های تجاری و حتی بخش‌های کاملا جدید می‌شود.

برای مثال، یک روبات هوشمند را در نظر بگیرید. بیشترین ارزش آن زمانی است که بتواند با سایر دستگاه‌ها در یک خط تولید کار کند. به دلیل این قابلیت همکاری درون کارخانه و بین شرکت‌ و مشتریان، بسیاری از کسب و کارها چشم‌انداز خود را بر اساس صنعت هوشمند تعیین می‌کنند. چنین پیشرفت‌هایی قادر هستند فرصت‌ تولید سریع‌تر، ارزان‌تر و با کیفیت بالاتر ایجاد کنند و همزمان با نیازهای مشتریان نیز هماهنگ ‌شوند.

شرایط کنونی

ما برای سازگاری با تغییرات تا چه حد انعطاف‌پذیر هستیم ؟ صنعت هلند از یک جایگاه دانش عالی در زمینه فناوری پیشرفته و پردازش داده‌ها بهره می‌برد. بسیاری از شرکت‌های فناوری مستقر در هلند از جمله بهترین شرکت‌های جهان هستند و سابقه طولانی در کاربرد فناوری‌های هوشمند در کسب‌وکار خود دارند. آیا می‌دانستید که وای- فای و بلوتوث اختراعات هلندی هستند؟

هلند کشوری است پرجمعیت با نیروی کار بسیار تحصیل‌کرده در سطح بین‌المللی و یک سنت‌ قوی برای همکاری در قالب شبکه‌ها و گروه‌ها که در آن صنایع با دولت و نهادهای دانش همکاری می‌کنند. همچنین دارای یکی از پیشرفته‌ترین زیرساخت‌های جهان، به ویژه در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT)، با ضریب نفوذ اینترنت ۹۸ درصد است. تمام این موارد هلند را به صورت بالقوه برای ایفای نقش اصلی در توسعه صنعت هوشمند مهیا می‌کنند.

طبق بررسی‌های انجام شده تعداد قابل‌توجهی از کارآفرینان هلندی هنوز نسبت به انقلاب دیجیتال آتی و پیامدهای آن برای کسب‌وکار ناآگاه هستند. گزارش جهانی فناوری اطلاعات که توسط  انجمن جهانی اقتصاد (WEF) و مدرسه بازرگانی INSEAD  در سال 2014 منتشر شده است نشان می‌دهد، با وجود عملکرد بسیار خوب هلند در زمینهICT  ، پذیرش  فناوری جدید موجب بهبود بیشتر می‌شود. همچنین یادآور می‌شود که شرکت‌ها در ارتباط خود با مصرف کنندگان، ازICT  بیشتر از تعاملات بنگاه به بنگاه (business-to-business ) بهره می‌برند. برای تقویت تلاش‌های هماهنگ در این زمینه ، دستورکار عملی صنعت هوشمند راه‌اندازی شد. به کوشش ائتلاف گسترده شرکت‌ها، نهادهای دانش، انجمن‌های بازرگانی و دولت، طرح‌های گوناگونی برای تبادل دانش، شتاب بخشیدن به توسعه و ایجاد یک نهاد سازمانی قدرتمند‌تر پیشنهاد شد.

 

ترجمه: آزاده علائی طالقانی - کارشناس روابط عمومی و ارتباطات بین الملل

منبع: ایزو فوکوس131، نوامبر/ دسامبر 2018