رعایت استاندارد نیاز ضروری جامعه است

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان در گرامیداشت مراسم روز جهانی استاندارد که در سالن مجتمع فجر سنندج برگزار شده بود گفت: رعایت استاندارد در تمام حوزه های تولید و خدمات نیاز ضروری جامعه است و برای استفاده بهینه از منابع و تامین نیاز نسل های آینده رعایت استاندارد مستلزم عزمی همگانی است.

حسین فیروزی با اشاره به اینکه شدت انرژی شاخصی است که به ازای هر میلیون دلار ناخالص ملی برآورد می شود، افزود: در ایران 1.8 بشکه نفت به ازای هر میلیون دلار ناخالص ملی مصرف می شود و این در کشوری همچون ژاپن 8/. بشکه است.

وی یادآور شد: در بخش خانگی ایران چهار برابر متوسط دنیا انرژی مصرف می کند که یکی از مهمترین دلایل آن اینکه ساختمان سازی در کشور ما با استاندارد پایین انجام می شود.

وی اظهار داشت: در بخش آرد و نان هم بیش از میانگین دنیا مصرف داریم و قسمت عمده نان مصرفی به ضایعات تبدیل می شود که این نیز نتیجه عدم رعایت استاندارد است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان تاکید کرد: متاسفانه در عمل آوری از مزرعه تا سفره، استانداردهای لازم در فرآیند تولید و فرآوری رعایت نمی شود.

حسین فیروزی با اشاره به اینکه در دنیا 46 درصد آب در بخش صنعت، 48 درصد در کشاورزی و 6 درصد در بخش شرب مصرف می شود، گفت: در ایران 91 درصد آب مصرفی مربوط به بخش کشاورزی، سه درصد صنعت و 6 درصد شرب است.

وی اضافه کرد: نیاز است برنامه جامع کشاورزی مبتنی بر محصولات کم آب بر در کشور تدوین و اجرایی شود.