سخنرانی رییس اداره‌ی استاندارد سقز در خطبه‌ی نماز جمعه

خالد زرافشان در راستای گرامیداشت هفته‌ی استاندارد در خطبه‌ی نماز جمعه در شهرستان سقز سخنرانی کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل استاندارد استان کردستان، زرافشان ضمن تبریک این هفته به همشهریان، صاحبان، فعالان عرصه تولید، ‌کسبه و اصناف گفت: اهداف سازمان استاندارد ایران و در نتیجه اداره استاندارد شهرستان سقز فرهنگ‌سازی استاندارد و استانداردسازی و مشارکت عمومی مردم شریف است زیرا که نه تنها اداره استاندارد بلکه کلیه ادارت بدون حضور و مشارکت مردمی هیچگاه نخواهد توانست به اهداف خود برسد.

وی عنوان کرد: کلیه واحدهای تولیدی برای شروع به فعالیت و تولید بایستی ابتدا مجوزهای لازم را از ادارت مربوطه کسب نمایند و یکی از این مجوزها کسب پروانه استاندارد از اداره استاندارد و تهیه الزامات و تمهیدات لازم در راستای استاندارد است.

رییس اداره استاندارد سقز ادامه داد: مراحل تولید سختی‌های خاص خود را دارد و بنده میتوانم به جرات اذعان داشته باشم که واحدهای تولیدی این استان علی الخصوص واحدهای تولیدی شهرستان سقز کیفیت بالایی دارند به گونه‌ای که در محصولاتی نظیر لبنیات، قند لوله و اتصالات لامپ انواع روغن موتور ماشین آلات و .... از کیفیت بسیار بالای برخوردارند.

زرافشان افزود: واحدهای تولیدی حق خود را ادا کردند حالا نوبت مردم شریف این شهرستان است که با حمایت از این واحدها و با خرید محصولات آنها، یاری رسان ادامه فرایند تولید باشند.

وی با اشاره به آیات قرآن در مورد کم فروشی اذعان داست: در قرآن خداوند در سوره المطففین (کم فروشی) به جلوگیری از کم فروشی اشاره کرده است که با توجه به این تذکر باید کلیه دستورات خداوند متعال را تمام و‌ کمال انجام دهیم.

رییس استاندارد سقز ادامه داد: در این سوره مبارک خداوند می‌فرماید ویل للمطففین یعنی وای بر کم فروشان و در ادامه می فرماید وای بر آنان که وقتی برای خود پیمانه میکنند حق خود را بطور کامل میگیرند ولی زمانی که می خواهند برای دیگران وزن کنند کم می گذارند .

همچنین در سوره هود آیه ۸۵ از زبان حضرت شعیب میفرماید ای قوم من ( قوم مدین) پیمانه و وزن را به عدالت تمام کنید و اجناس مردم را کم ندهید و در زمین فساد بر نخیزید.

اما قوم مدین همانند سایر قومهای لوط و نوح و صالح نافرمانی رب العامین را کردند و به عذاب الهی گرفتار شدند.

همشریان عزیز وقتی خداوند تا این حد به این موضوع اهمیت میدهد که حتی یک قوم را مجازات دنیوی میکند پس برما لازم است که بشدت بدان اهمیت دهیم .

در این راستا بعرض می رساند سازمان استاندارد ملی ایران ابتدا کار خود را در ایران بنام اوزان مقیاس شروع نمود به گونه ای که تنها وظیفه این اداره بود و اینک نیز یکی از وظایف اصلی است و سالانه به مغازه ها و نزد صاحبان کسبه که دارای ترازو هستند مراجعه و جهت کالیبراسیون ترازوها اقدام میکند.

زرافشان خاطر نشان کرد: الحمد لله اخیرا در این زمینه در شهرستان سقز کارهای خوبی صورت گرفته اما نیاز به کمک و همیاری بسیار بیشتری از جانب مردم هستیم تا بتوانیم آنچه را خدا ما را به آن امر فرموده به سرانجام برسانیم.

وی افزود: مورد دیگری که حائز اهمیت است استفاده از مصالح استاندارد جهت ساختمان سازی است و خواهمشند است فقط از مصالح استاندارد استفاده شود. همچنین بر اساس تفاهم نامه مابین این اداره و شهرداری محترم، مالکان ساختمانهای داری آسانسور مجاب اند که آسانسورهای خود را استانداردسازی کرده و تاییدیه لازم را از این اداره دریافت نمایند از اینرو از مالکین محترم درخواست دارم که از شرکت های مورد تایید این اداره جهت نصب آسانسور های خود استفاده نمایند.

رییس اداره استاندارد گفت: از دیگر وظایف این اداره کنترل و استاندارد سازی تجهیزات بازی شهربازی ها و مهدکودکه است که به دلیل ذیق وقت نمی‌توان مفصل بحث نمود.

وی در پایان ازمردم شریف و بزرگوار شهرستان سقز خواست که در خریداری اجناس خود بسیار دقت نمایند و حتما به آرم استاندارد و شماره ده رقمی زیر آرم دقت نمایند و جهت استعلام در مورد صحت این کد می توانند با ارسال این کد ده رقمی به سامانه پیامکی ۱۰۰۰۱۵۱۷ از صحت و استعلام آن آگاهی لازم کسب نمایند‌. در صورت عدم استاندارد بودن و یا جعل آن میتوانید با شماره تماس ۱۵۱۷ شکایت خود را اعلام نمایید.

این استعلام در مورد مصنوعات طلا و جواهرات نیز صدق میکند به گونه ای که با نوشتن حرف g در ابتدا و بدنبال آن ذکر کد روی جواهرو ارسال آن به ۱۰۰۰۱۵۱۷ از استعلام و استاندارد ان مطلع شوند.