سخنرانی مسئول نمایندگی استاندارد دیواندره در خطبه‌ی نماز جمعه

 سیروس کاکی در راستای گرامیداشت هفته‌ی استاندارد در خطبه‌ی پیش از نماز جمعه در شهرستان دیواندره سخنرانی کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل استاندارد استان کردستان، کاکی ضمن معرفی استاندارد و و وظایف سازمان ملی استاندارد به ارائه عملکرد شش ماهه اول سال ۹۸ نمایندگی استاندارد این شهرستان پرداخت.

وی با بیان اینکه استاندارد به معنای نظم، قاعده و قانون می باشد افزود: استانداردها محدود نیستند و هر چیزی که در حیطه عمل و فکر انسان باشد قابلیت استانداردسازی و تعریف و تدوین استاندارد را دارد.

مسئول نمایندگی استاندارد دیواندره عنوان کرد:  سازمان ملی استاندارد در سال ۱۳۰۴ شمسی همزمان با تصویب قانون اوزان و مقیاسها شکل گرفت  و اداره‌کل استاندارد کردستان نیز در آبان ماه سال ۱۳۷۲  تاسیس و امروزه دارای ۱۴ آزمایشگاه فعال می باشد.

کاکی با اشاره به نامگذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری به نام رونق تولید از همشهریان عزیز خواست تا جهت حمایت از تولیدکنندگان کشوری، استانی و شهرستانی نسبت به استفاده از اجناس تولید داخل اهتمام ویژه بورزند و از خرید کالاهای خارجی خودداری کنند.

وی خاطر نشان کرد: از وظایف مهم استاندارد بازرسی و نمونه برداری از واحدهای تولیدی، بازرسی بازار، بازرسی شهربازی و زمین بازی، کالیبراسیون اوزان سنگین و سبک، آزمون نازلهای سوخت و گشت‌های مشترک آرد و نان و عرضه فلزات گرانبها و...  است.

مسئول نمایندگی استاندارد دیواندره اضافه کرد:  در حال حاضر ۲۲ واحد تولیدی فعال در سطح شهرستان دیواندره در حال تولید و فعالیت می‌باشند که از این تعداد ۵ واحد در زمینه صنایع غذایی، ۳ واحددر زمینه خدماتی، ۱ واحد مکانیک و خودرو، ۱ واحد در زمینه شیمی و مابقی در حوزه مصالح ساختمانی از جمله موزاییک سیمانی، جدول بتنی، آجر فشاری و سنگدانه می‌باشند.

کاکی با اشاره به فواید سبوس موجود در آرد سنگک و انجام گشت های مشترک آرد و نان با سایر دستگاههای متولی از جمله فرمانداری، مرکز بهداشت و اداره صمت، از همشهریان عزیز درخواست کرد هنگام مراجعه به سنگک پزی‌ها ملاک و معیار خود جهت خرید نان سنگک را سفیدی رنگ آن قرار ندهند چراکه با این کار سنگک پزی‌ها را به سمت استفاده از آردهای غیرمتناسب و کم سبوس از جمله آرد لواش و تافتون و آرد قنادی و ....سوق می دهند.

وی با توجه به روی دادن بلایای طبیعی از جمله سیل و زلزله در چندسال اخیر در کشور، ضرورت استفاده از مصالح ساختمانی استاندارد را یادآور شد و گفت: این مورد مستلزم کمک و همکاری همشهریان عزیز، سازمان نظام مهندسی، شهرداری و سایر دستگاههای متولی در امر ساخت و ساز است.

مسئول نمایندگی استاندارد دیواندره از همشهریان خواست تا در خرید کالا و خدمات حتما به علامت استاندارد و کد ده رقمی زیر علامت، تاریخ تولید وانقضا توجه کنند و جهت اطمینان از صحت علامت استاندارد کد ده رقمی زیر علامت استاندارد را به سامانه پیامکی ۱۰۰۰۱۵۱۷ ارسال کنند.