محافظت از حریم خصوصی و رضایت آنلاین

برای همه افرادی که  نگران حریم خصوصی آنلاین هستند، به تازگی ISO/IEC 29184 منتشر شد.

امروز بیش از هر زمان دیگری، ارتباط داریم. رشد اتصالات پرسرعت در خانه ها و دفاترمان از تعداد تلفن های هوشمند در دستانمان و دستگاه های پوشیدنی مانند مانیتورهای تناسب اندام، پیشی گرفته است.

اینگونه دستگاه ها، داده های شخصی شما را جمع آوری و پردازش می کنند. این کار ممکن است شامل داده های بیومتریک و جغرافیایی یا فراوانی و زمانبندی تعامل با دستگاه باشد. این کار برای کسانی که می خواهند بینشی عینی در مورد، مثلاً، عادات خوابشان داشته باشند، امری مشروع و مفید است. اما همچنین فرصت هایی پرمنفعت برای شرکت هایی فراهم می کند که از اینگونه داده ها برای خدمات و محصولاتشان، اغلب هم بدون رضایت آگاهانه ما، استفاده می کنند.

با آگاهی بیشتر مصرف کنندگان نسبت به اطلاعاتی که جمع آوری می شوند، بسیاری نیز ناراحتی خود را از این موضوع ابراز کرده اند. مردم به طور موجهی نگران حریم خصوصی خود هستند؛ از احساس ناخوشایند اینکه "کسی شما را تحت نظر دارد" تا فروش وقیحانه اطلاعات شخصی شما به طرف سوم.

کمیته مشترک ایزو و IEC با عنوان امنیت اطلاعات، امنیت سایبری و حمایت از حریم خصوصی به تازگی جزئیات اجرای اصول حریم خصوصی را تحت عنوان ISO/IEC 29100 منتشر کرده است. این استاندارد به طور خاص، رضایت و انتخاب (اصل1)، و علنی بودن، شفافیت و اعلان (اصل 7) را مورد توجه قرار داده است.

رئیس این کمیته، دکتر آندریاس وولف، اظهار داشت: "مردم نگران جمع آوری و استفاده از اطلاعات شخصی شناسایی شده (PII) توسط سرویس های آنلاین هستند. در بسیاری از موارد، علت این است که توضیح روشنی در مورد نحوه پردازش، ذخیره، نگهداری و مدیریت PII وجود ندارد. این استاندارد بین المللی جدید به شفافیت و اطمینان خاطر مورد نیاز در این مورد، کمک زیادی می کند."

علاوه بر ارائه اطلاعات روشن تر در مورد نوع PII جمع آوری شده و نحوه استفاده از آن، ISO/IEC 29184 به مردم در درک بهتر آنچه که در آن ثبت نام کرده اند، خدماتی که به آن متصل شده و نحوه بازپس گیری رضایتشان نسبت به این موضوع، کمک می کند.

برای اطلاعات بیشتر و تهیه این استاندارد، به وبگاه ایزو به نشانی www.iso.org مراجعه کنید.

منبع: سایت ایزو

مترجم: پریسا فقیهی- دفتر روابط عمومی و امور بین الملل