محصولات واحدهای لبنیات استان کردستان استاندارد هستند

در راستای بررسی سلامت شیر استان، ژیلا یزدانی مدیرکل استاندارد کردستان از واحد تولیدی لبنی پاک آرا سنندج بازدید کرد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل استاندارد استان کردستان، مدیرکل استاندارد استان کردستان در این بازدید با اشاره به اینکه شیر خریداری شده در آزمایشگاه‌های شیمی هر کارخانه مورد آزمایش قرار می‌گیرند، گفت:  در تمام کارخانه‌های استان یک نفر را به عنوان مدیرکنترل کیفیت که از نظر علمی و تجربی توانایی و تخصص لازم را دارد، تایید صلاحیت می کنیم.

 

یزدانی با بیان اینکه مدیران کنترل کیفیت در واحدهای تولیدی نماینده‌های استاندارد در آن واحد هستند، افزود: مدیران کنترل کیفیت روزانه بر کیفیت محصولات تولید شده نظارت دارند و گزارش فعالیت خود را ماهانه به اداره‌کل استاندارد اعلام می‌کنند.

وی اضافه کرد: علاوه بر کنترل هایی که روزانه در واحد انجام می‌شود به طور دوره‌ای از واحدهای تولیدی هم بازدید می‌کنیم و نمونه‌هایی از محصولات واحدهای تولیدی نمونه برداری شده و در آزمایشگاه‌های اداره کل یا آزمایشگاه همکار استاندارد مورد آزمایش قرار می‌گیرد.

مدیرکل استاندارد کردستان با اعلام اینکه 10 واحد تولیدی لبنیات در کردستان وجود دارد، یادآور شد: از این تعداد 9 واحد خط تولید شیر آنها فعال است و واحد دیگر سایر محصولات لبنی را تولید می‎‌‌کند.

 

یزدانی افزود: از ابتدای امسال تا پایان دی ماه 40 نمونه شیر در سطح استان مورد آزمایش قرار گرفته است که از این تعداد حدود 30 نمونه متعلق به واحدهای داخلی و 10 نمونه دیگر هم مربوط به واحدهای تولیدی سایر نقاط کشور بوده که در بازار  استان توزیع شده است.

 

وی اضافه کرد: از نمونه‌های گرفته شده تنها پنج نمونه عدم انطباق با استاندارد داشتند که در برخی از موارد این اتفاق مربوط به بارمیکروبی بوده که سریع به آن رسیدگی شده و به واحد تولیدی اعلام شده است.

 

 

مدیرکل استاندارد کردستان گفت: سایر واحدهای تولیدی لبنیات  استان نیز برای تولیدات خود دارای پروانه استاندارد معتبر هستند و همزمان با بازدید از واحد تولیدی سنندج، به منظور اطمینان خاطر مصرف کنندگان، در کلیه شهرستانهای استان نیز نمایندگان استاندارد به واحدهای تولیدی لبنی مراجعه نمودند و بازرسی و نمونه برداری محصولات انجام شده است.

 

در ادامه سام خدایی مدیر عامل شرکت پاک آرا با بیان اینکه شیر مورد نیاز این شرکت از واحدهای دامداری معتبر تهیه می‌شود، افزود: هم در دامداری هم در کارخانه آزمایش‌های لازم بر روی شیر انجام می‌شود و اظهار داشت: محصولات تولیدی این کارخانه روزانه نمونه برداری و آزمایش می شود و بعد از اطمینان خاطر از کیفیت محصول اجازه توزیع صادر خواهد شد.