نشست دو جانبه نمایندگان استاندارد ایران و ازبکستان برگزار شد

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل، نخستین جلسه مجازی نمایندگان سازمان ملی استاندارد ایران و استاندارد ازبکستان برگزار شد.


در ابتدا محمدحسین شجاعی، مشاور علمی رییس سازمان استاندارد، با اشاره به آغاز فعالیت های مربوط به استاندارد حلال از ۱۲ سال پیش در سطح ملی  و بین المللی تا کنون گفت: سازمان ملی استاندارد ایران تنها مرجع امور حلال در کشور و یکی از  کشورهای تصمیم ساز و کلیدی در اسمیک است.  


وی با این توضیح که در ساختار حلال سازمان ملی استاندارد ایران یک فقیه ناظر پیش بینی شده است گفت: در حال حاضر آیت الله مبلغی این مسئولیت را عهده دار است که با پیشنهاد رییس سازمان با تایید شورای نگهبان منصوب می شود.  


وی با اشاره به بنیان گذاری یک نهاد مستقل در ازبکستان افزود: فعالیت ها در چارچوب استانداردهای OIC/SMIIC  باعث تسهیل همکاری ها خواهد شد.


شجاعی با اشاره به پیشینه ی مشترک مذهبی و تاریخی  و نزدیکی دو کشور و روابط رو به رشد دو طرف را از جمله عوامل مهم مورد تاکید طرف ازبکی برای ایجاد افق جدید همکاری خصوصا در ساختار حلال برشمرد.


در ادامه، مدیر نهاد صدور گواهی ازبکستان در پاسخ به نحوه ذبح حلال در آن کشور اضافه کرد: ذبح در آن کشور مانند ایران صورت می‌گیرد.


نماینده ازبکستان از تاسیس آزمایشگاه مرجع و مجهز طی دو سال آینده در کشورش خبر داد و اضافه کرد: در حال حاضر آزمون های ساده در داخل آن کشور انجام می شود و در موارد مهمتر طبق تفاهم نامه های موجود به آزمایشگاه های ترکیه،مالزی و تایلند ارسال می شود.


در این جلسه ، دو طرف بر تبادل اطلاعات عنوان اولین گام در امضای یادداشت تفاهم حلال توافق کردند تا پس از بازدید از امکانات فنی هر دو سازمان، این یادداشت تفاهم امضا شود و  مبنایی برای شناسایی متقابل گواهی ها ی حلال قرار گیرد.
همچنین مقررشد، طرف ازبکی اطلاعات پیش زمینه برای تهیه پیش نویس یادداشت تفاهم را برای بررسی به سازمان ارسال کند.