نوجوان سنندجی قربانی شهربازی فرسوده و غیر استاندارد شد

بی توجهی مالکان شهربازی های غیراستاندارد و غیر قابل استفاده به تذکرات اداره کل استاندارد کردستان، موجب فوت نوجوان سنندجی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل استاندارد استان کردستان، منصور لهونیان مدیرکل استاندارد استان کردستان گفت: متاسفانه صبح روز دوشنبه باخبر شدیم نوجوان 16 ساله ای با سقوط از یکی از تجهیزات بازی پارک کودک سنندج جان خود را از دست داده است.

لهونیان ضمن تسلیت به خانواده ی این نوجوان 16 ساله در خصوص این شهربازی افزود:  شهربازی پارک کودک در دو قسمت احداث شده و این حادثه در قسمتی رخ داده که سال‌ها بدون بهره‌بردار و کاملاً غیرفعال بوده است.

وی افزود: علیرغم غیر فعال و متروکه بودن مجموعه تجهیزات نصب شده در قسمت غربی شهربازی پارک کودک طی سال های گذشته و عدم حضور متولی در آن مکان ، متاسفانه کودکان به صورت غیر مجاز  از آن تجهیزات استفاده می کنند.

مدیرکل استاندارد استان کردستان در خصوص حادثه ی ناگوار فوت این نوجوان نیز اظهار داشت: به دلیل فرسوده بودن ، تجهیز تاب زنجیری دچار شکستگی شده که متاسفانه منجر به این حادثه شده است.

لهونیان بیان کرد: از سال 94 تاکنون نامه های متعددی به تمامی شهرداری‌های استان مبنی براینکه تمامی تجهیزات نصب شده و مورد بهره برداری در شهربازیها باید قبل از استفاده، استانداردسازی شده و توسط شرکت بازرسی مورد تایید سازمان ملی استاندارد ایران بازرسی شوند و در صورت منطبق بودن با استانداردهای مربوطه برای آنها گواهینامه ایمنی سالانه صادر گردد، ارسال شده است.

وی عنوان کرد: در فروردین ماه امسال نیز به صورت ویژه به شهرداری های کل استان اعلام شد که تمامي تجهيزات فعال شهربازي‌ها بايد داراي مجوز استاندارد معتبر بوده و بهره برداري از تجهيزات شهربازي بدون اين مجوز غيرقانوني است و در اين راستا لازم است اقدامات مقتضي جهت خارج نمودن تجهيزات فاقد مجوز از دسترس كاربران انجام شود.

مدیرکل استاندارد استان کردستان خاطر نشان کرد: در بازرسی های انجام شده توسط کارشناسان استاندارد کردستان و سازمان پارک‌ها و فضای سبز (وقت) شهرداری سنندج،  شهربازی پارک کودک سنندج غیرفعال گزارش شده است.