هر آنچه که درباره ی بستنی باید بدانیم

استاندارد ملی  شماره 2450 مربوط به بستنی- ویژگیها و روشهای آزمون نخستین بار در سال 1361 تدوین و منتشر شد و تاکنون 5 بار مورد تجدید نظر قرار گرفته است.

بستنی فرآورده ای مغذی و پاستوریزه می باشد که از ترکیب شیر، چربی ها و روغن های خوراکی و مواد قندی تهیه می گردد. به منظور افزایش کیفیت و ارزش تغذیه ای بستنی می توان از موادی مانند پودر آب پنیر، پروتئین کازئین، بیسکویت، نان بستنی، مغزهای خوراکی، تکه های شکلات و فرآورده های میوه در تهیه آن استفاده نمود. بو و مزه بستنی باید متناسب با نوع و ترکیبات آن باشد. بستنی باید دارای بافت منسجم ، یکنواخت و پایدار باشد، به راحتی در دهان آب شده و به بافت دهان نچسبد. این فرآورده نباید بافت ترد، خرد شونده، کش دار، زبر و کف مانند داشته باشد. مطابق استاندارد ملی 2450 این فرآورده باید در  سه نوع بستنی شیری، بستنی شیری مخلوط با چربی نباتی و بستنی یخی میوه ای در بازار عرضه شود.

اطلاعاتی که بایستی بر روی بسته بندی فرآورده قید شده و خریدار به آن‌ها توجه نماید شامل نام و نوع فرآورده، نام و نشانی تولید کننده و نام تجاری آن، شماره پروانه ساخت از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سری ساخت، تاریخ تولید و انقضا، نام مواد تشکیل دهنده، نوع چربی، درصد پروتئین، وزن خالص، شرایط نگهداری، عبارت ساخت ایران، علامت استاندارد و کد ده رقمی زیر علامت استاندارد می باشد.

با ارسال کد ده رقمی استاندارد درج شده در زیر علامت استاندارد بر روی بسته های فرآورده به سامانه پیامکی 10001517 می‌توان از معتبر بودن پروانه کاربرد علامت استاندارد آن محصول اطمینان حاصل نمود. مصرف کنندگان می توانند شکایات مرتبط با کیفیت فرآورده مشمول استاندارد را از طریق سامانه تلفنی1517 ثبت و پیگیری نمایند.