همکاری استانداردها کلید تبدیل هوش مصنوعی و شهرهای هوشمند به واقعیت است

همه ساله، ده‌ها سازمان برای همکاری در زمینه استانداردهای جهانی حوزه فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات گردهم می‌آیند. در نشست امسال (GSC-22) که در شهر مونترو سوئیس برگزار شد ، از میان طیف گسترده‌ موضوعات، سخنرانان به مبحث پتانسیل هوش مصنوعی و شهرهای هوشمند توجه ویژه‌ای نمودند.

نشست همکاری جهانی استانداردها (GSC) هر سال به میزبانی یکی از اعضاء برگزار می‌شود، بیست و دومین دوره این همایش به طور مشترک توسط ISO و IEC سازماندهی شد. کشورهایی که فن‌آوری ارتباطات اطلاعات (ICT)  نقش فزاینده‌ای در اقتصاد آنها ایفا می‌کند در این رویداد دو روزه حضور چشمگیری داشتند.

نخستین روز به ارائه پیشنهادهای نوآورانه و مذاکرات گروههای تخصصی با موضوع شهرهای پایدار هوشمند اختصاص داشت. اعضای GSC دیدگاه‌های خود را در مورد استانداردهای مرتبط با شهرهایی که چالش‌های مهمی در انتخاب استانداردهای مناسب برای الزامات خود دارند، به اشتراک گذاشتند. با توجه به گامهای پرسرعت پیشرفت فناوری همراه با رشد شتابان جمعیت، مذاکرات به ویژه در زمینه تدوین استاندارد و راهنما برای تبادل داده‌های یکپارچه و قابلیت همکاری متقابل ادامه یافت.

روز دوم با محوریت رشد سریع هوش مصنوعی برگزار شد که همه چیز از جمله روش تولید و توزیع محصولات، مراقبت‌های بهداشتی و تحولات تلفن‌های هوشمند را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. یکی از مزایای ذاتی GSC، تنوع جهانی آن است. شرکت کنندگان با در نظر گرفتن نیاز کشورها در سطوح مختلف توسعه، انواع دیدگاههای لازم را مطرح کردند.

جلسات هوش مصنوعی با هماهنگی وائل ویلیام دیاب، استراتژیست تجارت و فن‌آوری از دره سیلیکون کالیفرنیا برگزار شد که به عنوان رئیس گروه اختصاصی هوش مصنوعی در گروه فنی مشترک ISO و IEC در زمینه فناوری اطلاعات (ISO/IEC JTC 1/SC 42) فعالیت می‌کند. سخنرانی‌ها و مذاکرات جنبی بازیگران عمده صنعت و سازمان‌های تدوین استاندارد فرصت‌های بسیار زیادی برای هوش مصنوعی به ارمغان آورده و همچنین به مسایل بالقوه مربوط به امنیت، حریم خصوصی، قابل‌اعتماد بودن، اخلاق، نگرانی‌های اجتماعی و مقررات توجه ویژه‌ای دارد.

این رویداد نشان می‌دهد، ICT برای هر دو سازمان میزبان، یک اولویت است. با توجه به تعداد روزافزون حوزه های مبتنی بر تکنولوژی پیشرفته ، شفافیت در استانداردهای بین‌المللی بیش از پیش مورد نیاز است. گاهی اوقات دامنه کاربرد گسترده ISO و IEC در کمیته‌های فنی مشترک، حتی برای متخصصان این زمینه، دشوار به نظر می‌رسد. خوشبختانه، کتابچه جدید با عنوانIEC”، ISO و فناوری اطلاعات و ارتباطات" شفافیت لازم را فراهم می‌کند.

سرجیو موجیکا، دبیرکل ایزو، طی سخنانی در این رویداد اظهار داشت: "GSC-22  برای همکاری در به اشتراک گذاشتن ایده‌ها، چالش‌ها و فرصت‌ها ست و استانداردها کلید پیشرفت توسعه اقتصادی و بهبود زندگی مردم، به ویژه در زمینه فن‌آوری های نوین مانند هوش مصنوعی و شهرهای هوشمند پایدار هستند. "

 

ترجمه: آزاده علائی طالقانی- روابط عمومی و ارتباطات بین الملل

منبع : اخبار سایت ایزو – April 2019