واحدهای تولیدی و خدماتی کردستان از راه دور ارزیابی می‌شوند

مدیرکل استاندارد کردستان گفت: بعد از شیوع ویروس کرونا نحوه ارزیابی تولیدات و خدمات مشمول استاندارد در این استان به شیوه از راه دور انجام می‌شود.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل استاندارد کردستان، ژیلا یزدانی روز پنجشنبه در نشستی با خبرنگاران استان که به مناسبت فرارسیدن روز خبرنگار برگزار شد، اظهار داشت: بعد از شیوع کرونا در راستای حفظ سلامتی بازرسان و همچنین مردم در کنار بازدیدها از روش ارزیابی از راه دور بهره بردیم تا شاهد کاهش تولید و عرضه محصولات غیراستاندارد نباشیم.

وی اضافه کرد: در روش ارزیابی از راه دور از مدیران کنترل کیفیت مستقر در واحدهای تولیدی و همچنین از طریق فضای مجازی تولید کالاهای مشمول استاندارد در استان مورد بررسی قرار می‌گیرد.

مدیرکل استاندارد کردستان صدور پروانه استاندارد حلال را نخستین قدم در راستای اجرای طرح مذکور خواند و افزود: از آنجا که بازار محصولات حلال در دنیا بسیار پردرآمد است اگر کشورمان پنج درصد این بازار را بدست بیاورد دو برابر درآمد نفتی از آن می‌تواند کسب درآمد کند.

یزدانی با اشاره به اینکه امکان ثبت نشان حلال فقط از سوی سازمان استاندارد وجود دارد، یادآور شد: ثبت این نشان عامل تاثیرگذاری در توسعه مبادلات محصولات و صنایع غذایی است.

وی با اشاره به اینکه ۳۵۴ واحد تولیدی در استان زیر پوشش استاندارد هستند، تاکید کرد: صدور پروانه استاندارد برای واحدهای تولیدی بیانگر این است که تولیدکننده توانایی تولید محصول با کیفیت مطابق با استاندارد تعیین شده را دارد.

مدیرکل استاندارد کردستان با بیان اینکه کُد ۱۰ رقمی زیرعلامت استاندارد بر روی کالاها درج شده است، گفت: اگر این کد به شماره ۱۰۰۰۱۵۱۷ پیامک شود شهروندان می‌توانند از صحت علامت استاندارد اطلاع پیدا کنند.