پیروزی در نبرد علیه آلودگی پلاستیکی با کمک استانداردهای بین‌المللی

 

پلاستیک یک ماده مهم در اقتصاد و زندگی روزمره ما به شمار می‌آید. این ماده کارکردهای گوناگونی دارد که می‌تواند از عهده بسیاری از چالش‌های پیش روی جامعه برآید. بسته بندی‌های پلاستیکی امنیت غذایی را تضمین کرده و ضایعات موادغذایی را کاهش می‌دهند،  مواد سبک و نوآورانه باعث کاهش مصرف سوخت شده و پلاستیک های زیست سازگار در پزشکی موجب نجات جان انسان‌ها می‌شوند. از سوی دیگر، نیاز فوری که امروزه برای رفع مشکلات زیست‌محیطی وجود دارد ، بر استفاده از محصولات نهایی سایه می‌افکند. میلیون‌ها تن زباله پلاستیکی که به درون اقیانوس‌‌ها راه پیدا می‌کنند یکی از نشانه‌های هشدار دهنده و آشکار این مشکلات هستند.

" مقابله با آلودگی پلاستیکی "، موضوع روز جهانی محیط‌ زیست امسال ( ۵ ژوئن )، فراخوانی همگانی برای مقابله با یکی از چالش‌های زیست‌محیطی بزرگ زمان است. استانداردهای ایزو با افزایش بهره‌وری و کاهش ضایعات غیر ضروری در سراسر جهان می‌توانند به ما در رسیدن به این هدف کمک کند.

ایزو چگونه می‌تواند کمک کند ؟

نمونه هایی از استانداردهایی که می توانند کمک کنند عبارتند از: ISO 17422 در مورد راهنمای الحاق ملاحظات زیست محیطی در استانداردها،ISO 15270 درباره بازیافت ضایعات پلاستیک و گزارش فنی آینده  ISO / TR 21960)) در مورد دانش و روش شناسی پلاستیک‌ها در محیط زیست. علاوه بر این، مجموعه ای از استانداردها در مورد رد پای کربن واثرات زیست محیطی پلاستیک های زیستی (ISO 16620 و ISO 22526) به کسب و کارها کمک خواهدکرد تا پیامدهای زیست محیطی خود را کاهش دهند.

همچنین، استانداردهای ایزو برای محیط‌ زیست دریایی می‌توانند منابع ارزشمند را ذخیره کنند.

استانداردهای ISO 18830، ISO 19679 و استاندارد آینده  ISO 22404 به سازمان‌ها کمک خواهد کرد تا از میزان فرسایش و عملکرد در طول عمر محصول آگاه شوند که این امر برای حصول اطمینان از انتخاب بهینه یک ماده خاص بسیار ارزشمند است. علاوه بر این ایزو در حال تدوین استانداردهای ISO 22403 و ISO 22766 برای بازیافت و استفاده مجدد از پلاستیک‌ها و جلوگیری از اشباع آن‌ها در محیط است . با توجه به نشت پلاستیک به اقیانوس‌ها، راهکارهای استاندارد می‌تواند منجر به مزایای زیست محیطی قابل‌توجهی شود .

روز جهانی محیط ‌زیست، که توسط برنامه محیط ‌زیست سازمان ملل متحد ( UNEP ) سازماندهی شده‌است، روزی برای همه مردم از تمام طبقات زندگی است که برای برای اطمینان ازیک چشم انداز پاک، سبز و روشن برای خود و نسل های آینده گردهم جمع شوند.

 UNEP در چندین کمیته‌ فنی ISO شرکت کرده و در تدوین برخی از این استانداردها نقش داشته‌است.

منبع: سایت ایزو

مترجم: آزاده علائی طالقانی