پیشرفت جدید الکترونیکی در صنعت هوانوردی

فناوری های نوین، از رباتیک تا فراگیری ماشینی، طلایه داران عصر تغییرات سریع و توسعه هستند. در حالیکه صنعت هوانوردی در حال تلاش برای بهره مندی از مزایای این اتوماسیون صنعتی است، استانداردها، به ویژه استانداردهای کمیته فنی ISO/TC 184/SC 4 نقش مهمی را در تضمین یک مسیر پروازی هموار ایفا خواهند کرد- البته در صورت ادامه دادن همین رویه.

از اولین پرواز تجاری در سال 1914، تقاضا برای مسافرت هوایی افزایش یافته است. در نتیجه، صنعت به دنبال راه های جدیدی برای طراحی هواپیماهای ایمن تر، سریعتر، سبکتر و با بهره وری سوخت بیشتر است. در قرن بیست و یکم که از نظر زیست محیطی آگاه تر است، صنعت باید برای کاهش انتشار گازهای حاصل از هواپیما ها و دستیابی به کربن پایدارتر آلاینده های حاصل از فعالیت های گازهای گلخانه ای اقدامات لازم را انجام دهد- چالش های بزرگ نسلی که به عنوان نسل پروازهای EasyJet شناخته می شوند.

یافتن راه حلی برای این چالش ها، نیازمند رویه های تولید جدید به صرفه، سریع و قابل تغییر، فناوری هایی همچون رباتیک پیشرفته، هوش مصنوعی، آموزش ماشینی و یارانش ابری، نقش کلیدی در چنین فرایندهایی دارند. با در نظر گرفتن این که بوئینگ 747 از شش میلیون قطعه ساخته شده که باید مونتاژ شوند، واضح است که تولید خودکار نقش اصلی را در ساخت هواپیمای جدید دارد. چالش های صنعت هوانوردی نه تنها به توسعه سریع فناوری های نوین مربوط است، بلکه اطمینان یافتن از استانداردسازی در زمینه سیستم های خودکار و ادغام آنها به منظور طراحی، یافتن منابع، ساخت، تولید و جابجایی، پشتیبانی، حفظ و نگهداری و دسترسی به محصولات و خدمات مربوطه را نیز شامل می شود.

یکی از افراد صاحب نام در این حوزه، کنی سووپ، مدیر ارشد ادغام قابلیت های تجاری شرکت بوئینگ و رئیس کمیته فنی ISO/TC184/SC 4 با عنوان سیستم های اتوماسیون و ادغام، داده های صنعتی است. به گفته وی، برای شرکتی مثل بوئینگ که سازنده سیستم های پیچیده در مقیاس بسیار بزرگ است، استانداردها برای موفقیت همه جانبه صنعت حیاتی بوده و در محصول، زنجیره تولید و خدمات شرکت، تنیده شده اند. وی به سه استانداردی اشاره می کند که نقش کلیدی دارند؛ پذیرش طراحی محصول دیجیتال با استاندارد ISO 10303 با عنوان سیستم های اتوماسیون صنعتی و ادغام- تبادل و نمایش داده های محصول، استاندارد ISO 14306 با عنوان سیستم های اتوماسیون صنعتی و ادغام- ویژگی های فرمت فایل های JT برای تصویرسازی سه بعدی و استاندارد ISO 32000، مدیریت اسناد- فرمت اسناد پرتابل که به استاندارد PDF نیز معروف است و برای عملکرد یکپارچه آینده دیجیتالی ضروری است.

استاندارد ایزو 8000 با عنوان کیفیت داده و ایزو 22745 با عنوان سیستم های اتوماسیون صنعتی و ادغام- فرهنگ لغات فنی و کاربرد آنها در داده های مهم در تولید هوشمند نقش موثری دارند. همانگونه استاندارد ایزو 9000 در زمینه کیفیت تولید است، استاندارد ایزو 8000 نیز در مورد داده هاست.

رئیس فناوری و فعالیت شرکت Elysium Inc. در مورد مزایای استانداردها و نقش حیاتی آنها در پیدایش و رشد اتوماسیون صنعتی گفت: "سازمان هایی که به دنبال اتوماسیون برای دستیابی به بهره وری هستند، باید میان پذیرش فناوری های نوین و استفاده از استانداردهای به عنوان یک اهرم پایدار تعادل ایجاد کنند."

رئیس کمیته هماهنگی تولید هوشمند، کمیته فنی ایمنی ماشین آلات (ISO/TC 199) تهدیدات ایمنی را از سوء عملکرد سیستم های کامپیوتری متوجه می شود. به گفته وی، ISO/TC 184 و 199 تلاش های بسیاری را برای ارتقا امنیت و تعامل میان ایمنی و امنیت انجام داده اند. در نتیجه، اتوماسین صنعتی و سیستم های کنترلی آن در مسیر ارتقا ایمنی ماشین آلات قرار گرفته اند.

چالش اصلی در این است که چگونه ایزو و دیگر سازمان های استاندارد می توانند استانداردهایشان را مرتبط نگه داشته و در این مسیر حفظ کنند. همکاری با ذینفعان در صنایع و نیز حفظ مسیر توسط ایزو به واسطه پذیرش و ترویج پیشرفت ها و استانداردها، کلید این مسئله است.

 

منبع: مجله ISOfocus- نوامبر/دسامبر 2018

ترجمه: پریسا فقیهی - کارشناس روابط عمومی و ارتباطات بین الملل