کشف یک تن و نیم آرد غیر مرتبط با نوع پخت نان در دیواندره

سیروس کاکی مسئول نمایندگی استاندارد دیواندره از  جمع آوری و عودت یک هزار و چهارصد کیلوگرم معادل ۳۵ کیسه آرد غیر متناسب با نوع نان پخت شده توسط کارشناسان این اداره کل در شهرستان دیواندره خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل استاندارد استان کردستان، سیروس کاکی گفت: در سه نوبت بازرسی از واحد های نانوایی سنگک پزی که در قالب گشت مشترکی توسط کارشناسان استاندارد و مرکز بهداشت  در شهرستان دیواندره انجام شد مقدار یک هزار و  ۴۰۰ کیلو گرم آرد مخصوص پخت نان لواش که در این سنگک پزی‌ها توزیع شده بود مشاهده و ضبط گردید.

وی با اشاره به اینکه در استاندارد ملی ایران هشت  نوع آرد شامل آرد نول، ستاره، بربری، تافتون و لواش، سنگک، کامل، ماکارونی و سمولینا تعریف شده است، افزود: استفاده از آرد متناسب در پخت نان، در کیفیت نان تأثیر به سزایی دارد.

کاکی همچنین در خصوص دستگاه‌های پخت نان تصریح کرد: تمامی دستگاه های پخت نانوایی‌ها باید دارای علامت استاندارد بوده و سیستم حرارت دهی آنها از نوع غیر مستقیم باشد زیرا پخت نان با حرارت مستقیم مغایر با ضوابط استاندارد بوده و سلامت مصرف‌کننده را به خطر می‌اندازد و ضروریست که  نانوایی ها از دستگاه های پخت نان با حرارت غیرمستقیم استفاده نمایند.

مسئول نمایندگی دیواندره از شهروندان خواست تا درصورت  مشاهده هر گونه موارد مصرف آرد غیر متناسب با نان پخته شده، مراتب را به اطلاع کارشناسان این اداره کل برسانند.