برگزاری آیین گرامیداشت روز جهانی استاندارد در کردستان

آیین گرامیداشت روز جهانی استاندارد در کردستان  با حضور مقامات ملی و استانی برگزار شد.

به گزارش رولبط عمومی اداره کل استاندارد کردستان، مدیرکل استاندارد کردستان در مراسم روز جهانی استاندارد با اشاره به اینکه طبق قانون تقویت استاندارد وظایف فرابخشی برای سازمان درنظر گرفته شده است، گفت: این قانون به نظام استاندارد اشاره دارد که تحقق آن نیاز به مساعدت دستگاه اجرایی و بخش خصوصی است.

ژیلا یزدانی با بیان اینکه قدم‌های موثری در حوزه استاندارد حلال در کشور برداشته شده است، اظهار داشت:  اگر ایران بتواند  پنج درصد از بازار عرضه محصولات حلال را به خود اختصاص دهد ۲ برابر درآمدهای نفتی می‌تواند کسب درآمد کند.

وی با اشاره به اینکه استاندارد حلال فقط مختص خوراک نیست، بسته بندی، پوشاک و غیره را هم شامل می‌شود، یادآور شد: تنها مرجعی است که می تواند اعطای نشان حلال را صادر کند، سازمان استاندارد است.

مدیرکل استاندارد کردستان اعلام کرد: تاکنون ۲ استاندارد حلال را در استان برای ۲ واحد طیور صادر کرده‌ایم و امیدواریم دیگر واحدهای تولیدی استان هم در این راستا اقدام کنند.

یزدانی گفت: از آنجا که کردستان استانی مرزی است لذا کنترل کیفی واردات و صادرات در آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و اداره‌کل استاندارد با کمک بخش خصوصی در این راستا ارائه خدمت می‌کند.

وی اضافه کرد: هم اکنون ۳۸ آزمایشگاه همکار و یک شرکت تدوین استاندارد مطابق ضوابط استاندارد در این استان فعالیت می‌کنند.

مدیرکل استاندارد کردستان گفت: در حال حاضر ۳۵۹ واحد تولیدی در استان زیرپوشش استاندارد هستند که این واحدها ۷۳۴ فرآورده تولید می‌کنند.

در پایان از واحدهای تولیدی نمونه و مسئولان کنترل کیفی نمونه استان تقدیر شد.