استاندارد بین‌المللی علائم ایمنی به روز شد

علائم ایمنی برای پیش‌گیری از آسیب و تصادفات ضروری هستند. نمادهای مورد توافق بین‌المللی که در سطح جهانی برای علائم ایمنی مورد استفاده قرار می‌گیرند بدون توجه به زبان، فرهنگ و محیط، وضوح و ثبات را تضمین می‌کنند. این استاندارد ایزو مرجع علایم ایمنی است و برای افزودن نشانه‌های جدید با کاربرد جهانی، به تازگی به روز شده‌است.

از مناطق ممنوعه در محوطه ساخت و ساز گرفته تا خروجی‌های اضطراری، استاندارد ISO 7010 (نمادهای نگاره‌ای - رنگهای ایمنی و علائم ایمنی - علائم ایمنی ثبت شده) علائم ایمنی را با هدف پیشگیری از حوادث ، محفاظت در برابر آتش سوزی ، اطلاعات مربوط به خطرات تهدید کننده سلامتی و تخلیه اضطراری تعیین می‌کند.

این استاندارد به شکل و رنگ نشانه‌ها بر اساس استاندارد ISO 3864-1 (نمادهای نگاره‌ای - رنگهای ایمنی و علائم ایمنی - قسمت 1: اصول طراحی علائم ایمنی و علائم ایمنی )  و طراحی نماد مطابق با ISO3864- 3 (نمادهای نگاره‌ای - رنگهای ایمنی و علائم ایمنی - قسمت 3: اصول طراحی نمادهای نگاره‌ای برای استفاده در علائم ایمنی) اشاره می‌کند.

آقای جان- برند استل ، رئیس کمیته فنی ایزو که این استاندارد را تهیه کرده است ، اظهار داشت: نبود هماهنگی و استاندارد سازی در این زمینه می‌تواند منجر به سردرگمی و سانحه شود. استانداردسازی بین‌المللی علائم ایمنی به این معنی است که در موضوع امنیت همه به یک زبان صحبت ‌می‌کنند. این استاندارد یک راه‌حل ساده برای همه، چه در محل کار و چه در مکانهای عمومی مانند فرودگاه‌ها که بسیاری از ملیت‌ها در آن گردهم می‌آیند، فراهم می‌کند.

نمونه‌هایی از علائم ایمنی مستند شده در این استاندارد شامل مواردی از جمله هشدارهای مربوط به آب عمیق، برق یا سیم‌های خاردار تا دستورالعمل‌هایی مانند عبور ممنوع یا توقف، یا استفاده نکردن از بالابر در صورت آتش‌سوزی است.

استانداردISO 7010  در کمیته فرعی ISO/TC 145/SC 2 )شناسایی ایمنی ، علائم ، اشکال ، نمادها و رنگ‌ها) تدوین شده است و دبیرخانه آن بر عهده DIN آلمان است.

 

ترجمه: آزاده علائی طالقانی- دفتر روابط عمومی و ارتباطات بین الملل

منبع : ISO news – July 2019