استاندارد بین المللی جدید برای طب سنتی چینی منتشر شد

موکسابوسشن [1] نوعی از طب سوزنی است که در طب چینی سنتی برای هزاران سال مورد استفاده پزشکان و تراپیست‌ها بوده و به صورت فزاینده در سراسر جهان از آن استفاده می‌شود. به منظور اطمینان از امنیت و کیفیت تجهیزات مورد استفاده، یک استاندارد جدید بین‌المللی منتشر شده است.

آرتروز، مشکلات گوارشی، آسم و آسیب بافت نرم، تنها بخشی از حوزه گسترده مشکلات پزشکی است که موکسابوسشن در آن کمک می کند. موکسابوسشن نوعی حرارت درمانی است که هدف آن نقاط طب سوزنی در بدن می‌باشد.

در این شیوه، به طور سنتی، از گیاه "موکسا" استفاده می‌شد، اما در نوع جدید آن استفاده از این گیاه می تواند توام با استفاده از یک ابزار فراقرمز شبه موکسابوسشن باشد که همزمان اثر گرمایی و تابش فراقرمز در سوزاندن گیاه فوق به منظور پرتودرمانی بدن در این نقاط دارد.

استاندارد ISO 20493، با عنوان طب سنتی چینی، تجهیزات فراقرمز شبه موکسابوسشن با هدف تنظیم ابزارهایی با حداقل کیفیت و  ایمنی برای سازندگان و قانونگذاران تدوین شده است.

این استاندارد توسط کمیته فنی ISO/TC 249، طب سنتی چینی، تدوین شده که مسئولیت دبیرخانه آن به عهده سازمان استاندارد چین (SAC) می‌باشد. این استاندارد را می‌توانید از طریق بخش فروش ایزو در پرتال www.iso.org خریداری نمائید.

 

منبع: سایت ایزو

مترجم: پریسا فقیهی