اکثر مصالح ساختمانی در سقز استانداردهای لازم را ندارد

هیوا اردلان مسئول نمایندگی استاندارد در شهرستان سقز در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن تشریح عملکرد و اقدامات آن نهاد گفت: متاسفانه اکثر مصالح ساختمانی در سقز استانداردهای لازم را ندارد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل استاندارد استان کردستان، هیوا اردلان افزود: 82 واحدتولیدی تحت پوشش استاندارد در شهرستان سقز در زمینه های صنعت، ساختمان، کشاورزی، خودرو، مصالح ساختمانی وجود دارد که از این تعداد 55 واحد فعال است

اردلان افزود: با توجه به وضعیت فعلی فرا روی جامعه صدور پروانه استاندارد در سال جاری کاهش داشته به طوری که تنها ۴ مورد صدور پروانه داشته ایم، سعی بر این بوده به واحدهایی که دارای استانداردهای لازم نبودند در مراحل اولیه اخطار  داده شود و آخرین مرحله کاری پلمب واحد های غیر استاندارد باشد.

وی عنوان کرد: در سال جاری ۱۵ مورد تمدید و ابطال پرونده، ۲۲۳ مورد بازرسی، ۹۲ محصول نمونه برداری، ۸۵۶ مورد بازرسی در بازار و ۲۱۸ مورد اخطار و نمونه برداری در این زمینه انجام شده است و 15 مورد مهد کودک بررسی شد که ۴ مورد تجهیزات غیراستاندارد داشته اند و اخطار لازم برای اصلاح آن داده شد و در صورت عدم اصلاح پلمب خواهند شد.

مسئول نمایندگی استاندارد در شهرستان سقز اذعان داشت: مصالح ساختمانی غیر استاندارد در سطح شهر سقز زیاد و اخطارها و مکاتبات لازم انجام شده است، تجهیز ۷۰ درصدی آزمایشگاه بتن و سنگ دانه در سقز و با توجه به کمبود امکانات مالی و نیروی انسانی تکمیل آزمایشگاه مواد غذایی در سقز ناقص مانده است.

وی در پایان ضمن تاکید نظارت استاندارد بر طلا فروشی ها و عیار سنجی طلا  و حساسیت های لازم استاندارد بر این موضوع ، خواستار همکاری سایر مسئولان و ادارات برای کنترل و جلوگیری از عرضه و پخش مواد و کالاهای غیر استاندارد شد.