خلاصه استاندارد ملی بلوک‌ها و صفحات ساخته شده از دانه‌های پلی‌استایرن منبسط شونده

استاندارد ملی شماره 11108 و اصلاحیه آن مربوط به بلوکها و صفحات ساختهشده از دانههای پلیاستایرن منبسط شونده در سال 1387 تدوین شده است.

هدف از تدوین این استاندارد تعيين ويژگي‌هاي بلوك‌ها و صفحات ساخته شده از دانه‌هاي پلي‌استايرن منبسط شونده براي استفاده در ساختمان و كارهاي عمراني، به‌غير از مصارف عايق‌هاي حرارتي است.
بلوک پلی‌استایرن منبسط در یکی از چهار نوع SD (با کارکرد معمولی)، HD (با کارکرد بالا)، EHD (با کارکرد بسیار بالا) و UHD (با کارکرد ویژه) طبقه‌بندی می‌شود. همچنین از نظر واکنش در برابر آتش به دو طبقه E و F تقسیم‌بندی می‌شود، در صورتی که نمونه‌ها به مدت 15 ثانیه در معرض آتش قرار بگیرند، اگر میزان پیش‌روی شعله در آزمونه در مدت 20 ثانیه از آغاز آزمون، کمتر از 150 میلی‌متر باشد، طبقه E است و اگر بیشتر از 150 میلی‌متر باشد، طبقه F است. همچنین بلوک‌ها بر اساس ساختار مناسب، نوع و طبقه‌بندی نام‌گذاری می‌شوند به عنوان مثال صفحه برش خورده- با کارکرد معمولی باید بر روی تمام صفحات و بلوک‌های تولیدی کارخانه نام یا علامت تجاری تولیدکننده، تاریخ تولید، نوع، طبقه واکنش در برابر آتش و ابعاد اسمی حک یا چاپ یا برچسب شود. درهنگام خرید باید به علامت استاندارد و کد ده رقمی زیر آن توجه نمود. جهت پیگیری اعتبار پروانه کاربرد علامت استاندارد، کد ده رقمی درج شده در زیر آن را می توان به سامانه پیامکی 10001517 ارسال نمود.

همچنین سامانه تلفن گویا 1517 رابط بین مردم و اداره کل استاندارد است و مصرف‌کنندگان می‌توانند شکایات مرتبط با کیفیت فرآورده مشمول استاندارد را از طریق این سامانه تلفنی، ثبت و پیگیری نمایید.